Ознака: Виена

Сцена

Српската пејачка се уште не може да си дојде при себе- се огласи веднаш по драмата во Виена: Цел ноќ не можев да заспијам

Вчера во Виена имаше терористички напад, а по тој повод се огласи и Драгана Мирковиќ која заедно со семејството живее во оваа метропола. „Драги мои, бидејќи од вчера добивам многу […]

Вести

Bild: Напаѓачот во Виена нападот го најавил на Инстаграм, еве што им праќал на пријателите

Германскиот Bild пишува дека главниот осомничен за вчерашниот терористички напад во Виена чинот го најавил на Инстаграм. Негови фотографии со оружје биле објавени на денот на нападот и терористот вчера […]

Свет

Еден од напаѓачите во Виена имал 20 години и имал македонски корени

Атентатот во Виена, според австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер, има исламистички мотив. Четири лица се убиени, исто како и еден напаѓач, кој потекнува од С. Македонија и имал […]

Сцена

Безобразен настап на Карлеуша: По танга и со речиси гол задник ги забавуваше гостите но и корисниците на социјалните мрежи

Јелена Карлеуша имаше настап во Виена, а за својот перформанс во главниот австриски град имала нов имиџ. Поточно нова фризура. Имено, Карлеуша пред настапот се пофали со новата физура. Карлеуша […]

Дестинации

Виена наградува: Билет за култура ако не користите автомобил

Градот Виена денска претстави мобилна апликација со чија помош жителите кои користат градски превоз, велосипед или одење пеш да добијат бесплатен билет за музеј или за претстава. Благодарение на системот […]

Економија

Тевдовски и Бежоска на форум во Виена

Министерот за финансии Драган Тевдовски и гувернерката на Народната банка на Македонија Анита Ангеловска-Бежоска ќе учествуваат 24-тиот Форум на Централна и Источна Европа, што го организира “Еуромани” во Виена. “Еуромани” […]

Занимливости

Десет занимливости за Новогодишниот концерт во Виена

Секое претпладне први јануари е резервиран за традиционалниот Новогодишен концерт на виенската филхамронија. Се изведуваат дела на Јохан Штраус, членови на неговото семејство и негови современици. Ова е еден од […]

Вести

Нападот во Виена не е поврзан со тероризам

Нема опасност од терористички напад во центарот на Виена, соопшти полицијата, додавајќи дека инцидентот кој се случи во близина на ресторан е од криминална природа. – Нема никакви конкретни податоци […]