Ознака: влада

Македонија

Кога влегувавте во оваа Влада, таму пишува Влада на Република Македонија, да не мораме тоа да го смениме, говореше Заев (ВИДЕО)

Вака денес изгледа Владата. Го чека новото име-Влада на Република Северна Македонија, на македонски и на албански јазик. Владата формира Интерресорска група која ќе треба да изработи Национален акциски план […]

Македонија

Владата одлучи да се отворат Амбасада во Атина и Генерален конзулат во Солун

Според соопштението на владината прес-служба одлуката за отворање на Амбасада во Атина и Генерален конзулат на Република Северна Македонија во Република Грција, со седиште со Солун е донесена на вчерашната […]

Македонија

По истрагата на ОЈО Владата ќе одлучи за одговорноста на Филипче

Владата одлучи да чека и да види како ќе заврши истрагата што ја покрена Основното јавно обвинителство. Доколку се утврдат евентуални неправилности при увозот, дистрибуцијата и употребата на вакцината МРП […]

Македонија

Влада: Македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик на цела територија и за меѓународни односи

Владата на Република Македонија во врска со ширењето лажни вести и невистини за примената на Законот за употреба на јазиците во Република Македонија ги соопштува следните факти: Законот за употреба […]

Македонија

Влада: Државјанството е македонско/граѓани на Република Северна Македонија

Владата на Република Македонија и новата пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ и колицијата излегоа со заедничко соопштение. Ја информираме јавноста дека со заедничко учество успеавме да постигнеме договор за конечноста […]

Македонија

Заев попладнево ќе го убедува Касами да ги поддржи уставните измени

Денес во 16 часот премиерот Зоран Заев во Владата ќе се сретне со претседателот на опозициската Беса, Билал Касами и ќе се обиде да го убеди да ги поддржи уставните измени. […]

Вести

Експерти од владините дебати за името добиле хонорар од 20.000 денари – една плата пљас

Или скоро по една просечна плата плус за учесниците во „дебатите“ на Заев и Владата за тоа како побргу да се промени Уставот. Дебатите нити некој ги виде нити некаква […]

Економија

Владата му одобри кредит на „Југохром“ да купи филтри

На владина седница одржана вчера одобрен е кредит во износ од 92.242.500 денари за набавка на филтри во комбинатот „Југохром“ во Јегуновце. Според соопштението на владината прес-служба, Владата ја задолжила […]

Економија

Денес Владата ја задолжи државата за нови 98 милиони евра

Владата и Министерството за финансии денес ја задолжија државата за нови 98 милиони евра. Според најавата од минатата седмица денес се одржа аукција на хартии од вредност на која се повлекоа […]

Вести Македонија

Владата со негативно мислење за предлог-законот за амнестија за крвавиот четврток

На денешната владина седница Владата донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „На оваа своја седница Владата донесе негативно мислење за предлог- закон за амнестија на […]

Економија Македонија

Владата повторно не задолжува -денес ќе повлече нови 53,6 милиони евра

Капитални инвестиции нема, а Владата продолжува редовно да се задолжува на домашниот пазар. Министерството за финансии за денес има закажано аукција на хартии од вредност со која планира да повлече […]