Ознака: влада

Вести

ОДЛИЧНА ВЕСТ: Се намалуваат судските такси за 7 пати, правдата ќе стане подостапна

ОДЛИЧНА ВЕСТ: Се намалуваат судските такси за 7 пати, правдата ќе стане подостапна На денешната седница Владата предложи намалување на судската такса за физичките лица за седум пати. На денешната […]

Вести

Државниот секретар на САД Помпео му честиташе на Заев за премиерската функција

Државниот секретар на САД Помпео му честиташе на Заев за премиерската функција „Честитки до најновата земја-членка на НАТО и премиерот Зоран Заев за формирањето на нова влада“, напиша тој во […]

Вести

Новите министри ги презедоа функциите, Владата почнува со работа

– Со примопредавање на функцијата новите министри и официјално го започнаа четиригодишниот мандат. Најголем дел од нив вчера ги презедоа функциите, а останува денеска уште поранешниот вицепремиер за европски прашања […]

Вести

Заев ја претстави неговата програма за Владата пред пратениците

Заев ја претстави неговата програма за Владата пред пратениците На седницата на која единствена точка на дневен ред е избор на нова влада, пратениците го усвоија предложениот дневен ред, а […]

Вести

Петровски: Заев за формирање на неговата нова влада , најголема благодарност му должи на Христијан Мицкоски

Петровски: Заев за формирање на неговата нова влада , најголема благодарност му должи на Христијан Мицкоски. Интегрален текст од Прес конференција на д-р Филип Петровски, дел од конгресмените кои повикуваат […]

Вести

Пратениците ќе ја избираат новата влада во сабота

Трансформација на економијата за забрзан раст и повисок стандард, вложување во јавното здравство, намалување на стапката на сиромаштијата под 16 проценти со посебен акцент на детската сиромаштија, воведување на комунална […]