Ознака: време

Вести

Метеоролозите со најава за дожд и грмежи- еве кога доаѓа промената на времето

До крајот на денов во нашата држава времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер претежно од источен правец, температурите на воздухот ќе […]

Вести

Времето утре значително посвежо време со засилен, повремено и силен северен ветер

Претежно облачно и значително посвежо време со засилен, повремено и силен северен ветер. Ќе има и врнежи од дожд, особено претпладне, а во јужните делови локално ќе биде нестабилно со […]

Вести

Денеска ќе биде сончево и многу топло со температура до 34 степени – УВ индексот високи 9

Денеска ќе биде сончево и многу топло со температура до 34 степени – УВ индексот високи 9 Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност. Ќе […]

Вести

Утрово најстудено во Берово и Претор

Утрово најстудено во Берово и Претор Четири степени целзиусови утрово се измерени во Берово и Претор, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Следат Крива Паланка и Лазарополе со пет степени, во Скопје-Петровец […]

Занимливости

Зошто се поместува часовникот и зошто е воведено летно сметање?

Зошто се поместува часовникот и зошто е воведено летно сметање? Летно сметање на времето или летно време — договорено правило за пометување на часовниците така што попладнето да има повеќе дневна светлина, а […]