Ознака: гинеколози

Занимливости

Гинеколозите се фатиле за глава кога ја пораѓале Александра – очекувала близнаци, а се случило ова…

23-годишната Александра Кимова дознала дека чека бебе и била пресреќна. Бременоста се одвивала во ред, но на породувањето и докторите се фатиле за глава. Оваа девојка од Чешка и сопругот […]

Живот

Дали знаете што гинеколозите никако не смеат да прават за време на прегледот?

Гинеколошкиот преглед, дефинитивно не е на листата на најпријатни прегледи, ниту од физички, ниту од психички аспект. Многу жени тешко се опуштаат во таа ситуација, а понекогаш ситуацијата ја прави […]

Вести

Дваесет и една општина ќе добијат матичен гинеколог

Државата со 30 нови гинеколози кои ќе специјализираат кофинансирани од Владата ќе го решава проблемот со недостиг на гинеколози во земјава. Некои општини како Бутел, Шуто Оризари, Арачиново, Боговиње, Брвеница, […]

Живот

Што велат ГИНЕКОЛОЗИТЕ? Најдобра положба за спиење во текот на „оние денови“!

Еве што велат докторите, како е најдобро да се наместите во текот на менструацијата.Во текот на менструациите, жените се чувствуваат како да сакаат да излезат од сопствената кожа, бидејќи и […]