Ознака: градинки

Вести

Тодоров: Во Гази Баба ќе се изградат нови градинки, училишта и патна инфраструктура

Носителот на листата во ИЕ2, Никола Тодоров при денешната посета на општина Гази Баба, најави изградба на 4 нови градинки, изградба и реконструкција на неколку училишта, како и изградба и […]

Вести

СОНК бара итно повлекување на наредбата за ново работно време во градинките

Претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура-СОНК Јаким Неделков денеска на прес-конференција побара од министерката за труд и социјална политика Фросина Ташевска-Ременски веднаш да ја повлече наредбата со […]

Вести

СОНК: МТСП веднаш да го повлече известувањето испратено до директорите на градинките

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија – СОНК министерката за труд и социјална политика Фросина Ташевска Ременски веднаш да го повлече известувањето испратено од Министерството до […]

Вести

Крај на проблемот со недостигот на места во детските градинки со новиот мега проект

-Проект за изградба на нови 140 државни детски градинки во периодот од 2017 до 2020 година со кои ќе се отворат до 18 илјади места за згрижување деца од претшколска […]

Вести

Згрижување на 18.000 деца со мега проектот за 140 нови градинки

Во периодот од 2017-2020 година низ Македонија ќе бидат изградени најмалку 140 државни градинки.100 ќе бидат комплетно нови градби, додека пак 40 ќе се отворат во веќе постоечки државни објекти, […]

Вести

Д- р Арсова: Луѓето да продолжат со секојдневното функционирање

Децата треба да се пуштаат во градинките и училиштата. Луѓето треба да продолжат со секојдневното функционирање, препорачува д-р Славица Арсова, специјалист психијатар од Клиниката за психијатрија.Во однос на паничната состојба […]