Ознака: градинки

Вести

Епидемиолошката состојба стабилна – одлука за отворање на градинките и план за наставата во училиштата

Епидемиолошката состојба во земјава е стабилна, оцени министерот за здравство Венко Филипче, соопштувајќи дека врз основа на извештаите од Институтот за јавно здравје се и протоколите изготвени од Комисијата за […]

Вести

Во Вухан се отворија училиштата и градинките , нема нови заразени

Учениците денеска се вратија во училиштата во Вухан, градот каде што за прв пат избувна епидемијата на коронавирус. Вухан сега, за прв пат по седум месеци, ги отвори сите училишта […]

Вести

Владата одлучи градинките да се отворат на 9 септември

На првата владина седница која се одржа денеска, меѓудругото, одлучено е детските градинки да почнат со работа од 9 септември, а дотогаш градинките се должни да се подготват за работа, […]

Вести

Изготвен протокол за отворање на градинките: Еве кои дечиња ќе бидат приоритет за згрижување

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството за здравство беше одлучено да се направи ажурирање на податоците […]

Вести

Градинките се очекува да се отворат на 15 јуни, ЈСП се врати на вообичаениот возен ред

Од денеска автобусите на ЈСП продолжуваат да функционираат вообичаено како пред епидемијата. Тоа значи дека автобуси ќе има од 5 до 24 часот, а распоредот како и секогаш ќе е […]

Вести

Се работи на протоколот за враќање на децата во градинките

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес-конференција во Владата соопшти дека се работи на протоколот за згрижување на децата во градинките и оти разменуваат детали Комисијата за заразни болести […]

Вести

Скринингот започнува утре со тестирање на вработените во градинките

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека од утре ќе започне скринигот и тоа со вработените во градинките како резултат на намалениот број на тестирањата поради значително намалениот број лица […]

Балкан

Во Словенија и официјално на 18 мај се отвораат градинките и училиштата

Министерството за образование, наука и спорт на Словенија објави дека на 18 мај и дефинитивно се отвораат училиштата и градинките. Сите приватни и државни градинки ги прават последните подготовки за […]