Ознака: град

Вести

ФОТО: Силно невреме во Охрид, град со големина на леблебија

Нестабилноста која доцна попладнево го зафати охридско-преспанскиот регион и која беше поизразена на планината Галичица предизвика краткотрајно невреме и во Охрид.Околу 19 часот за кратко време наврнаа 18 литри/м2 дожд, […]

Балкан

ВИДЕО: Силно невреме во Хрватска – град направи хаос во Вараждин!

Силно невреме проследено со град, дожд и силен ветер вчера во попладневните часови ја зафати Хрватска.Најпогоден од невремето беше Вараждин, каде до 15 часот имаше убаво и сончево време, по […]

Балкан

Падна град со големина на топче. Август е полн со пресврти!

Падна град со големина на топче во Босна. Август е полн со пресврти на Балканскиот Полуостров.По увид во состојбата и проценката од штетите настанати по невремето во БиХ, кое што […]

Балкан

Страшно невреме со ветрови и град го зафати регионот

Страшно невреме ги погоди одредени делови од западниот и јужниот дел на Србија. Најтешко било во Ужице, Пожега, Пријепоље и Нови Пазар.Во Ужице покрај олујата, во одредени делови од градот […]

Вести

Минатата година се родиле 13.357 деца во градска, а 9.718 во селска средина

Според податоците на Државниот завод за статистика, во Република Македонија бројот на живородените деца во градските подрачја лани изнесувал 13.357 деца или 57.9% од вкупниот број на живородени деца, наспроти 9.718 или […]

Живот

Тинејџерки кренаа цел град на нозе, а се вратиле со најглупавата можна приказна

Сестрите од Тиват Анѓела (18) и Нивес Брандмајер (13) исчезнале без трага откако отишле да купат сладолед.Тие на 17 јуни околу 22:00 часот отишле по сладолед, а последен пат биле […]