Ознака: граници

Балкан

Македонците може да заборават на одморот во Грција: Државата донесе нова одлука

Во овој момент не постојат препораки за отворање и за дополнителни земји, ако произлезе такво нешто одново ќе го разгледаме, рече портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас во однос на […]

Вести

Денеска одлука за можен режим на границите со Србија и Косово

Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара за евентуално повторно воведување режим на границите со Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји, имајќи го предвид развојот […]

Вести

Комисијата за заразни болести ќе одлучува за затворање на границите со Србија и Косово

Нови 173 потврдени со КОВИД-19 од 1.650 тестирања, од кои најголем дел 75 се од Скопје, беа регистрирани вчера во земјава. Починаа и досега најголем број пациенти – 15. Регистрирани […]

Вести

Денеска ќе се решава како ќе ги преминуваме границите со соседите

Целиот регион е во ист епидемиолошки ризик. Дискутиравме и, денеска, а ќе продолжиме и утре и ќе решиме. Разговараме и со министерствата за здравство во соседните земји. Дали и ние […]

Вести

Италија ни после 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Ниту после 15 јуни Италија нема да дозволи странците од земјите што не се членки на ЕУ да влезат во земјата, најави денеска шефот на италијанската дипломатија Луиџи ди Мајо. […]