Ознака: Грција

Коментари

Мицковски: Треба да се преговара тајно со Грција

Проследете шокантен видео настап на Мицковски каде што самиот изјавува дека треба да се преговара тајно со Грција за промената на името. Познато е како завршија преговорите на Заев со […]

Занимливости

Сакал со автомобилот да го истовари чамец во вода во Грција: Поради оваа „ситна“ грешка му смееше цела плажа

-Еден турист во Кавала во Грција, вчера остана заглавен во морето, во плиткиот дел кога со автомобил влезе во вода како би истоварил чамец. Наводно, во прашање е државјанин на […]

Регион

Кругот на непријатели околу Русија се зголемува: Путин е фрустриран затоа што го губи влијанието на Балканот

Откако Грција, земја која што има традиционално блиски односи со Русија, минатиот месец протера двајца руски дипломати поради обид за саботажа на договорот со Македонија, стана јасно дека Путин го […]

Живот

Куче го преживеа пожарот во Грција скриено во печка

Грчките спасувачи пронашле куче во соѕидана печка каде се сокрило и го преживеало пожарот кој минатата недела ја погоди Атина во Грција. На видео снимката се гледаат волонтери спасувачи кои […]

Регион

„Ми се допаѓа да потпалувам и да ги гледам пожарникарите како трчаат да ги изгасат пожарите“ – Уапсен монструмот на пожарите во Грција

„Ми се допаѓа да потпалувам и да ги гледам пожарникарите како трчаат да ги изгасат пожарите“, наводно рекол, според грчките медиуми, 35-годишниот маж кој беше уапсен за подметнување пожари во […]

Регион

Пожарот во Грција најверојатно е подметнат!

Грчките власти соопштија дека постојат сериозни индикации дека шумскиот пожар во близина на Атина, во кој досега животот го загубија 83 лица, е намерно подметнат. Заменик министерот за јавен ред […]

Регион

По пожарите, земјотреси ја тресат Грција

Три земјотреси рано утринава се регистрирани во Грција. Најсилниот бил 4,2 степени. Според податоците од Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресите се регистрирани на островите Додеканези во чија група влегува и познатиот […]

Регион

НАСА објави сателитски снимки од грчките пожари

Американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) објави сателитски снимки од пожарите во околината на грчкиот главен град Атина, во кои загинаа над 80 лица, а околу 180 беа повредени. […]

Регион

Тридневна жалост во Грција за жртвите од пожарите

рчкиот премиер Алексис Ципрас денеска прогласи тридневна национална жалост за 50 жртви од пожарите во Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Ципрас во телевизиското обраќање до јавноста рече дека […]

Регион

Беснееле 47 пожари, ова се информациите од противпожарна служба на Грција

Бројката на потврдени жртви од пожарите во Грција е 49 лица, според портпаролката на грчката противпожарна служба, додека пак 156 лица се повредени, од кои 11 се во критична состојба. […]