Ознака: Грција

Вести

Владата со нов притисок врз „Република“

Службите на Владата во редакцијата на Република испратиле барање за демант потпишано лично од премиерот Зоран Заев. Порталот денеска го објави барањето за демант иако, како што пишува Република, се […]

Вести

Договорот ќе биде ратификуван во грчкиот парламент без проблеми

По потпишувањето на Договорот од Преспа, Грција и ПЈРМ започнуваат нова ера на пријателство, соработка и стабилност, рече портпаролот на грчката влада и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос, на денешниот […]

Вести

Собранието ќе го ратификува договорот за името со Грција

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија. Шефот на дипломатијата Ниола Димитров на собраниската седница […]

Избор на уредникот

Цуцуловски: Нивици,Преспанско е довршување на капитулацијата!

НИВИЦИ, ПРЕСПАНСКО. На 23.04.1945 год., во северниот дел од Грција, формиран е Народноослободителниот фронт (НОФ). Формиран е од Македонци, кои живееле во Костурско, Воденско, Леринско… Помеѓу другото, според првиот Устав […]

Издвојуваме

Жежов: менувањето на името е промена и на идентитетот

Историчарот, проф. д-р Никола Жежов, кој беше потписник и на Македонскиот манифест за итен прекин на преговорите од Грција, смета дека договорот склучен помеѓу владите на Република Македонија и Република […]

Избор на уредникот

Груевски го оцени договорот на Заев како национална катастрофа. Не е јасно зошто не повикува на протести

Во свој фејсбук статус Груевски го оцени договорот на Заев како национална катастрофа. Не е јасно зошто не повикува на протести. Еве го интегрално статусот: Го прочитав текстот на договорот со Грција, […]

Коментари

Грчката опозиција поднесе интерпелација за влaдата на Ципрас, Мицковски молчи!

Неа Демократија жестоко против Ципрас. Тие поднесоа интерпелација за неговата Влада и очекуваат истата да падне по завршувањето на расправата во грчкиот парламент. „Овој договор во целина е истиот договор […]

Вести

Иванов: ова е штетен и антидржавен говор и нема да го поддржам!

Се деградира Македонскиот идентитет, се гази вековниот идеал.  Се гази 73 години самоопределување и се брише 27 години независност која е декларирана јасно и гласно. Престанете да го злоупотребувате НАТО […]

Живот

Ова се правила кои треба да ги знаете ако одите во Грција на одмор

Патувањето во Грција за многумина е сериозен предизвик. Долгиот пат, големата гужва и полициските контроли даваат дополнителна тежина на патување. Имајќи во предвид дека летниот период патувањата во нашиот јужен […]

Вести

Заев избегна да ги коментира новите моменти во спорот околу името со Грција

Молк од страна на премиерот Зоран Заев околу преговорите за името на државата меѓу Македонија и Грција. Премиерот денеска имаше свое обраќање во рамките на проектот „Предизвик за млади истражувачи“, […]