Ознака: депресија

Живот

Вежбајте за да не сте депресивни!

Вежбањето три пати неделно ги намалува шансите за појава на депресија за околу 16 проценти, тврдат научниците. Секако дополнителното вежбање во текот на неделата резултира со уште поголемо намалување на […]

Занимливости

Страдате од депресија во овој период од годината? Виновна е бојата на вашите очи!

Не сте единствени ако во текот на зимските месеци се чувствувате подепресивно, бидејќи станува збор за добро познатиот феномен, сезонско афективно нарушување . Некои научници веруваат дека на овој феномен […]

Живот

Ајде доста со измислени депресии, како баба ми немала време да биде депресивна?!

Времето во коешто живееме е сурова машина, те вовлекува во запчаниците обидувајќи се да те сомеле, да ти ја исцеди душата и последниот атом на енергија. Малкумина навистина остануваат физички […]

Живот

10 знаци на депресија кај вашето дете кои не треба да ги игнорирате

Депресијата е болест што ги обзема телото, мислите и расположението и влијае врз навиките за јадење и спиење, односот кон себеси и начинот на којшто ги доживуваме нештата наоколу. За […]

Живот

Со правилна исхрана против симптомите на депресијата и анксиозноста

Освен што предизвикува мрачен поглед кон светот, депресијата предизвикува и физички симптоми како главоболка, замор, несоница и проблеми со варење. Научниците истакнуваат дека со балансирана и правилна исхрана во телото […]

Живот

Како да ја победите депресијата по одморот?

Годишниот одмор е прекрасно време за полнење на батериите и подготовка за нови предизвици. Но, еуфоријата и задоволството кои ги чувствуваме на одморот брзо спласнуваат откако ќе се вратиме во […]

Живот

6 практични нешта што треба да се прават секојдневно за полесно справување со депресијата

Кога си задавате мали задачи што треба да ги извршите во текот на денот, тој автоматски е поисполнет и со повеќе смисла. Наједноставната работа што треба да ја прават сите […]

Живот

Депресијата не бира, затоа внимавајте- таа не е лошо расположение, туку смртоносна болест

Според проценките на Светската здравствена организација, околу 800.000 луѓе годишно го завршуваат својот живот поради оваа болест. Во прашање е тежок и опасен здравствен проблем кој ги зафаќа сите – […]

Живот

Помалку време на социјални мрежи намалува ризик од депресија

Помалку време минато на социјалните мрежи го намалува ризикот од депресивно растројство, се посочува во труд на Универзитетот на Пенсилванија. Стручните лица сметаат дека има директна врска меѓу ограничувањето на […]

Живот

Како невработеноста влијае врз нашето здравје?

Невработеноста не е ограничена само на финансиите, оваа состојба, исто така, влијае на менталното и физичкото здравје на луѓето. Недостатокот на самодоверба, ниска самодоверба и депресија се меѓу најважните психолошки […]