Ознака: деца

Вести

АЛАРМАНТНО: Четири дечиња од градинки во Карпош, Аеродром и Ѓорче заболени со коронавирус, се заразиле од родителите

Кај четири деца до пет годишна возраст кои одат во градинка потврден е корона вирус. Извор на заразата е семејството кај сите четири деца. Тестот е направен викендов и веднаш […]

Живот

Родители, внимавајте: Не треба да ја давате оваа храна на вашите најмали

Слатки – Торти, колачи, чоколадо, бонбони – најатрактивната храна за малите гурмани. Но, држете го вашето дете подалеку од кондиторски производи: тие можат да предизвикаат проблеми со здравјето на забите […]

Вести

Случаи корона вирус во градинки во Битола, Скопје и Свети Николе

Koронавирусот се шири во градинките низ земјава, три дена откако ги отворија вратите за згрижување деца. По првиот случај во Битола вчера, денеска позитивни на КОВИД 19 се и вработени […]

Вести

Oд денеска градинките почнуваат со работа

Од денеска во градинките во Македонија ќе бидат згрижени 14.555 деца. Предучилишните установи денеска почнуваат со работа по седум месеци пауза. Работата на градинките ќе се одвива според посебни протоколи […]

Живот

Не лутете им се на децата: Вродено им е да не сакаат зелена храна

Битката околу зеленчукот се води во речиси секое домаќинство. Брокулата едноставно не изгледа и не мириса привлечно за децата како малината, особено ако малината е гумена и зашеќерена. Но, не […]

Балкан

Почнаа учебните години во Словенија и во Србија: Маскирани деца во училишни клупи

Словенечките и српските основци и средношколци денеска со маски на лицата и примена на низа други превентивни мерки ја почнаа новата учебна година, почитувајќи ги прилагодувањата препорачани од здравствените власти […]

Вести

Децата го носат вирусот во носот до три недели: Нова студија покажа дека и асимптоматските деца можат да бидат преносители

Според последното истражување кое е спроведено во Јужна Кореја, децата можат да го носат вирусот во носот и до три недели. Додека раните студии, од почеткот на пандемијата покажаа дека […]

Вести

Новата учебната година најверојатно ќе почне на 1 октомври

Новата учебната година ќе почне на 1 октомври, наjaви денеска мандаторот Зоран Заев на прес конференција. „Школската година нема да почне на 1 септември. Тенденцијата на подготовките поради здравствените протоколи […]

Живот

Родителите треба да внимаваат: Пред децата најважна е самоконтролата

Сигурно сте се нашле во ситуација кога инстинктивно сте морале да се поставите заштитинички затоа што вашето дете било во опасност во одреден момент. Сосема разбирливо е да се реагира […]

Вести

СИТЕ РОДИТЕЛИ НА ДЕЦА ДО 10 ГОДИНИ И ОД СЕПТЕМВРИ ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ ОД ОДЕЊЕ НА РАБОТА

Сите родители на деца на возраст до 10 години и по почетокот на учебната година ќе бидат ослободени од одење на работа како и досега, во рамки на мерките за […]

Здравје

Ако вашето дете има астма и мора да оди на училиште со маска, тогаш оваа ќе биде најпријатна за него

По најавеното неофицијално враќање на училиште од септември и обврската да носат маски за оние деца кои ќе треба наставата да ја следат од училница, се смета дека ќе биде […]

Вести

Изготвен протокол за отворање на градинките: Еве кои дечиња ќе бидат приоритет за згрижување

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството за здравство беше одлучено да се направи ажурирање на податоците […]