Ознака: деца

Живот

Добри родители не се само оние кои заработуваат многу пари, туку и кои се тука за своите деца

Нема поголема љубов на светот од онаа на родителите кон своите деца. Да се биде родител значи да се преземе голем чекор и голема одговорност. Растењето и воспитувањето на децата […]

Занимливости

Не се виделе два дена, а погледнете како се поздравија овие дечиња

Двегодишните Максвел и Финеган се неразделни другарчиња. Погледнете како изгледа нивната средба откако не се виделе само два дена. -Кога би можеле сите да бидеме вакви, напиша Мајкл, кој го […]

Живот

„Ќерка ми наместо да си игра со децата, му помага на брат ѝ кој има леукемија“

Срцепарателната слика од малата Обри (5) како го гали по грбот својот помлад брат Бекет (4), болен од леукемија, додека повраќа после хемотерапијата стана вирална и ги соочи луѓето со […]

Сцена

Го чека своето второ дете, а планира да има пет: Овие имиња славната пејачка ги избрала од Библијата

Сека Алексиќ ужива во својата бременост, а неодамна откри дека се чувствува подобро од кога било и сподели планови за големо семејство. Популарната пејачка веќе го има тригодишен син Јаков. […]

Живот

Никогаш не правете го за децата тоа што тие можат сами да го направат!

Д-р Џордан Б. Питерсон е клинички психолог и професор при Универзитетот во Торонто. Тој има интересен поглед кон воспитувањето деца што без сомнение ќе ве замисли. Како татко, но и […]

Живот

Тренинг за користење нокшир: Како да го одвикнете детето од пелени за една недела?

Секоја голема промена кај децата може да биде проблематична, а кога станува збор за одвикнувањето од пелени, влијае и фактот што децата емотивно се врзуваат за нив. Тоа уште повеќе […]

Занимливости

Во автомобилите на овие полицајци има кадифени мечиња, причината ќе ви ги разбуди емоциите

Во последните неколку години се појавуваат повеќе снимки на холандкски сообраќајни полицајци со полни багажници со играчки. Главно меѓу играчките, најмногубројни се кадифените мечиња. Причината за тоа е превенција на […]

Живот

Што да направите кога детето ќе добие сончаница?

Кога децата долго време си играат под силните сончеви зраци, но и кога ќе останат подолго во загреана просторија, може да дојде до симптом на прегревање, бидејќи внатрешниот „термостат“, не […]

Живот

Зошто е штетна претераната заштитничка настроеност кон децата?

Ако сте родители сигурно знаете дека децата растат пребрзо иако не ви изгледа така. Уживате во заедничките моменти додека се мали, но кога ќе станат поголеми сфаќате дека тоа мало […]

Вести

Деца без сите вакцини нема да бидат запишани на училиште

Ако до 31 август родителите не достават потврда дека детето ги има примено сите вакцини нема да биде запишано во училиште. Вакво потсетување до родителите испраќаат основните училишта на десетина […]

Регион

Деца во паничен страв: Рингишпил се расипа на 30 метри висина, заглавените ги ваделе пожарникари

Синоќа околу 19 часот дошло до дефект на голем рингишил во Биоград на Море, поради што голем број луѓе, повеќето деца, останале заробени на височина од 30 метри, пишуваат хрватски […]

Занимливости

Бришат задници со парите и се бањаат со нив: Светот се згрози од децата на познатите богаташи, од една фотографија ќе ви се згади

И додека во светот милиони луѓе гладуваат, останатите не знаат што да им прават на парите во вистинска смисла на зборот. Фотографиите од младите богаташи го преплавија интернетот овие денови, […]