Ознака: деца

Живот

Шест важни совети за родителите во време на коронавирусот

Светската здравствена организација состави листа со шест најважни совети за родителите во оваа доба на пандемијата со коронавирусот. Првиот и најбитен совет кој го дава СЗО е родителите да издвојат […]

Живот

Како да престанете да го наградувате и мотивирате вашето дете со храна?

Во некоја ситуација, секој родител ја користи храната за да го награди своето дете за доброто однесување или да го утешат кога е тажно и разочарано. Веројатно сметате дека ваквиот […]

Занимливости

Оваа мајка на три деца од Јапонија има извонредни вештини за правење оброци со пржени јајца

Кога станува збор за храната, сите родители знаат колку може децата да бидат пребирливи. Вкусот не е единствената важна работа за децата, туку и визуелниот изглед на храната е исто […]

Живот

Сакате да ги направите среќни, а им нанесувате штета: Родители, не им купувајте многу играчки на децата!

Во едно истражување на американскиот универзитет во Толедо истражувачите заклучија дека изобилството играчки го намалува квалитетот на игра и дека помалку играчки се покорисни за детето. Кога се претрупани, не […]

Вести

Карпош забрани користење на детските игралишта во напор да се сузбие КОРОНА ВИРУСОТ

Карпош забрани користење на детските игралишта во напор да се сузбие КОРОНА ВИРУСОТ Општина Карпош ги затвора сите детски игралишта, кои се заградени и кај кои постои можност да се […]

Вести

Децата со температура од денеска да се носат во болницата „Козле“

Почнувајќи од денеска сите родители и матични лекари кои ќе имаат итна потреба децата со температура да ги донесат во болница, тоа да го сторат во Институтот за белодробни заболувања […]

Живот

Забавни активности што може да ги правите со децата во самоизолација

Додека се во сила мерките за заштита од корона вирусот, меѓу кои распуштањето на градинките и училиштата и самоизолацијата, поминете го времето со децата дома на најкреативен начин што можете. […]

Живот

Зошто прекумерното фотографирање може да им наштети на вашите деца?

Родителите имаат социјални мрежи и камери на нивните телефони, па затоа можат да ги овековечат сите мали моменти од растењето на нивните деца и да ги споделат со светот, наместо […]