Ознака: деца

Живот

Психолог тврди: Родителите се поголеми паничари од децата

Словенечкиот клинички психолог Александер Задел истакнува два екстрема во родителството: родители со очекувања кои многу бараат и претерано заштитнички настроени родители кои долгорочно претставуваат најголема опасност за децата бидејќи не […]

Живот

Родители, психолозите имаат важни совети за децата од претшколска возраст

Периодот кога децата тргнуваат во градинка треба да биде период во кој тие ќе се научат на социјализација, заеднички ќе разменуваат идеи и ќе развиваат љубов кон бројките, буквите, сликањето […]

Вести

Две 4-годишни деца се во домашна изолација, по појавата на коронавирус во Македонија

Министерот за здравство Венко Филипче објасни дека другите лица кои патувале со заболената патничка во комбето ќе останат во домашна изолација, бидејки истите немаат симптоми. -Засега ќе останат во домашна […]

Занимливости

ОВОЈ ДЕТАЉ на пенкалата, годишно спасува стотина детски животи

Тоа што е интересно е фактот дека таа мала промена во дизајнот годишно спасува до стотина детски животи, како и помал број на животи кај возрасните. Пенкалото со капаче кое […]

Сцена

„Се надеваме дека носи долна облека, инаку ова е чудно“: Роналдо на мета на остри коментари од јавноста поради фотографијата со своите деца

Фудбалерот Кристијано Роналдо на Инстаграм објавил фотографија со своите деца и напишал: „Забавни моменти со моите бебиња“. На некои од луѓето кои ја виделе фотографијата тоа баш им пречело. Познатиот […]

Uncategorized

Три деца загинаа во Романовце

Трагедија го потресе кумановското село Романовце. Три малолетни деца загинаа во експлозија на плинска боца во куќа. Седуммина се повредени. По експлозијата на плинската боца избил пожар во домот на […]

Занимливости

СТАРИТЕ ЦРТАНИ ФИЛМОВИ СОЗДАДОА ГЕНЕРАЦИЈА НА КУЛТУРНО ПИСМЕНИ ДЕЦА!

Овие цртани филмови им пружаа на децата многу повеќе од забава – тие ги запознаа со клучните референци на општа култура, особено во областа на литературата и музиката. Генерациите кои […]

Живот

Ги оставам децата да преспијат кај баба и дедо и не, не ми недостасуваат

Моите деца ги пуштам да преспиваат кај бабите и дедовците, но не, не ми недостасуваат. Искрено, едвај ги чекам тие денови. Сметам дека тоа ме прави подобра мајка. Добро е […]

Живот

Вашето прво патување со бебето: Кое превозно средство да го изберете?

Ако се направи листа од превозните средства кои треба да се користат при патување со бебе, оние што најбрзо ќе стигнат до целта се најпосакувани. Но, треба да размислите и […]

Живот

„Не пуштајте цртани додека го храните детето; Не го тепајте детето“: 8 совети од руски психолог за сите родители

Прочуен руски психолог сподели родителски совети, кои ќе ви помогнат при воспитувањето на вашето малечко. Децата не доаѓаат на овој свет со прирачник за безгрешно растење, па поради тоа, советите […]