Ознака: домати

Кулинарство

Направете ги денес, уживајте цела зима: Домати со феферонки

Направете брза зимница, домати и феферонки. СОСТОЈКИ: 1 кг. домати 1 кг. пиперки 5 феферонки магдонос 3 лажици сол пола целер ПОДГОТОВКА: Се мијат и сечат доматите, пиперките и феферонките […]

Здравје

Секое утро консумирајте сок од домати – промените кои ќе ги забележите по еден месец се неверојатни

Откако ќе дознаете што сè една чаша сок од домати наутро може да излекува, и вие ќе започнете да го практикувате истото. Експерти од универзитетот во Тајван одлучиле да спроведат […]

Нега и убавина

Експресна диета со домати: Топи килограми за само неколку денови

Доматите се веројатно меѓу најчестите, најбарани и најпопуларни зеленчуци во светот. Според многумина, доматите се всушност овошје, но заради нивниот одличен вкус, спорот за овошје или зеленчук останува во позадина. […]

Живот

Јадете домати, добрите ефекти ќе ги забележите веднаш

Експертите сметаат дека за да имаме убава и млада кожа немаме потреба од скапа козметика, туку од домати. Супстанцата која штити од стареење е ликопен, природен пигмент, кој ги прави […]