Ознака: домати

Кулинарство

Како да направите сендвичи од авокадо, зелена салата и домати

Совршена комбинација од здрави масти и растителни влакна, овие сендвичи се навистина здрави и превкусни, и што е најважно, не содржат заситени масти. Совршени се за ужина или лесна вечера, […]

Кулинарство

ДОМАШЕН ПИНЏУР – Едноставен рецепт, а толку вкусен…Запишете го задолжително!

Едноставен а вкусен рецепт.Состојки: 4 кг пиперки за ајвар 2 кг излупени домати ½ главица лук 1 поголемо снопче магдонос 2 рамни лажици сол 4 лажици шеќер 250 мл масло […]

Живот

Стави исецкани домати во саксија со земја: Почекајте да видите ШТО СЕ СЛУЧИ!

Се повеќе луѓе своето слободно време го користат во градината.Одгледуваат цвеќиња, овошје, зеленчук и со нетрпение ги очекуваат плодовите. Меѓутоа не секогаш, кога сакате да засадите зеленчук, треба да купите […]

Живот

Купувајте ЗДРАВО! Едноставен трик како да препознаете ГМО домати!

Конзумацијата на овошјето и зеленчукот е неопходно за здравјето, но дали храната што ја купуваме е природна и здрава?ГМО храната можете да ја препознаете лесно, со овој трик: Прво, треба […]

Кулинарство

Мароканско ќофте во сос од домати- фин, егзотичен вкус!

Доколку  сакате да го  освежите своето мени и  да зготвите нешто  егзотично, пробајте го овој  рецепт за одлично  јадење од јунешко месо и  ароматични  зачини. Подготовката воопшто не е комплицирана.Состојки: […]

Кулинарство

ШТО ЗА ВЕЧЕРА? Чорба од домати по рецепт на Џејми Оливер!

Пробајте ја оваа летна чорба/супа, која ја препорачува познатиот готвач…Потребно е: Мала главица кромид Килограм домати Половина шолја маслиново масло 4 исушени домати од масло Лажица кафен шеќер 50г босилек […]