ЛЕСНА ИСХРАНА! Летна салата со домати и праски!

Loading...

Гладни сте, а не сакате да се прејадете?Состојки:
2 големи праски
2 големи домати
Половина главица црвен кромид
Конзерва бел грав
Свеж босилек
¼ шолја фета сирење
2 лажици оцет
2 лажици маслиново масло
Лажица мед
Сол, бибер
Подготовка:
Црвениот кромид, исечете го на траки и потопете во ладна вода. По пет минути, процедете го и повторете ја постапката неколку пати. Во чинија ставете исечен домат и праски на коцки, листови босилек, а гравот исцедете го од вода. Оцетот, маслото, медот, солта и биберто изматете ги во помал сад зо жица за матење и прелијте преку сите сосстојки. Салатата добро промешајте ја, а на врвот ставете фета сирење.Состојки:
2 големи праски
2 големи домати
Половина главица црвен кромид
Конзерва бел грав

loading...