Ознака: дом

Занимливости

Ја продале куќата, купиле комби и го претвориле во дом од бајките: Со малку креативност и добра организација сè е можно

Мерипјер и Доминик од Канада одлучиле да го обиколат цел свет и потполно да ги променат своите животи. Тие ја продале својата куќа, купиле комби и го преуредиле во вистински […]

Занимливости

Мелем за очи и душа: 10 докази дека спалната соба со тераса е остварување на сонот

Спалната соба е нашето засолниште по напорниот ден полн со секојдневни предизвици и обврски, а кога спалната соба има и тераса, тогаш тоа е соба за која сите сонуваме. Кога […]

Живот

Не ви требаат скапи препарати или цел ден за чистење: Направете го овој спреј и нема да имате прашина и пајажина

Сите знаеме дека колку и да чистиме дома, по краевите и ќошевите се собира пајажина. Причина е прашината која паѓа, влакната, домашните миленичиња на кои им паѓаат влакна. Единствен начин […]

Живот

Убаво е во домот да имате фигура на слон, а еве каде треба да ја поставите

Слон во близина на влезната врата привлекува среќа и сила за станарите, додека слонот во двор ја штити куќата од негативни влијанија. Фигурната на слон во спалната соба претставува љубов […]

Живот

Како да направите 10 000 чекори на ден – без да излезете од дома

Поради пандемијата, многумина ја намалија физичката активност, се откажаа од тренинг и станаа мрзливи. Да се ​​биде цело време во куќата не е изговор. Еве неколку начини како да започнете […]

Занимливости

Осум работи кои не ги забележуваме во нашиот дом, а кои им „бодат очи“ на нашите гости

Кога влегуваме во нечиј дом, нормално е да погледнеме наоколу и да донесеме одредени заклучоци за луѓето што живеат таму, вклучително и нивниот карактер, навиките и начинот на живот. Дури […]

Живот

Како правилно да ги бришете површините во домот?

Експертите откриваат дека цело време ги чистите површините погрешно. Бришењето нагоре-надолу или лево-десно само ја шири нечистотијата наместо да ја отстранува. Темелното чистење на вашиот дом е многу важно за […]

Занимливости

Фантастични идеи за домашно изработен божиќен венец со кој вашиот дом ќе изгледа раскошно

Збогатете го изгледот на вашиот дом со следните прекрасни идеи за домашно изработен божиќен венец со кој вашиот дом, започнувајчи од самиот главен влез, ќе изгледа едноставно раскошно и ќе […]