Ознака: исус

Вести

Велигденско послание на Митрополитот г.Петар

Возљубени браќа и сестри, во Христа Воскреснатиот! Велигден è Ден на Христовото, но и нашето Воскресение. Најрадосниот поздрав за целиот човечки род – Христос Воскресе, насекаде одекнува во овие тешки […]

Контроверзни фајлови

Зошто Ватикан отстрани 14 книги од Библијата во 1684 година?

Црквата на Ватикан, или римокатоличката црква, има долга историја за корупција и манипулации. Од престапи и геноцид пред неколку векови над Катарите, до сексуално злоставување деца во модерните времиња, таа […]

Издвојуваме Контроверзни фајлови

КОГА И КАДЕ НАВИСТИНА БИЛ РАСПНАТ ИСУС ХРИСТ?

Елена Битнер: Фалсифакторите на историјата сепак не биле толку сигурни во себе и не го предвиделе степенот на нивниот недостаток на предвидливоста со што можеме да се играме со нив како […]

Контроверзни фајлови

ДАЛИ СТАРОЗАВЕТНИОТ “БОГ” ОД БИБЛИЈАТА E ВСУШНОСТ ЛУКАВИОТ?

Кој е всушност еврејскиот “бог” Јехова кој во Библијата го преведуваат како Господ Бог? Фамозниот сликар Караваџо не бил неписмен да ја утне до толку пустинската костимографија и да представи […]

Живот

Помолете се за здравје: Молитва кон св. Василиј Острошки Чудотворец

Свет оче Василиј, силен помошнику и милосрден заштитнику, почуј ги и сега нашите молитви, солзи и воздишки. Како добар пастир што ги бара залутаните овци и за нив страда, собери […]

Вести

Денеска е раѓањето на Исус Христос – Божик

Среќни празници за сите православни христијани и успешна година посакуваме. Еве неколку битни информации за значењето на празниците кои сите ги прославуваме. Божик спаѓа меѓу најголемите христијански празници, зашто на […]

Избор на уредникот

Отец Јаков: бадникови гранчиња е исклучиво српски обичај, кој не го негува ниту една од Православните Цркви

„Покајание“: Во пресрет на големиот празник на Христовото раѓање, верувам, ќе ги интересира читателите Вашето објаснување за чинот на палење бадникови огнови, придружено со алкохол, музика и многу храна. Од […]

Живот

„Боже мој, во чии раце е судбината моја“: Прекрасна молитва која е добро да ја знаете

„Боже мој, во чии раце е судбината моја“: Прекрасна молитва која е добро да ја знаете. Понекогаш е потешко човек да се ослободи од лошите мисли отколку од лошите навики. […]