Ознака: ковид 19

Вести

Почнува масовното вакцинирање, термини за 3.000 граѓани

Масовното вакцинирање на населението против ковид-19 официјално ќе започне денеска со „Спутник В“. Вакцинирањето ќе се одвива на пунктови во А1 Арената (сала „Борис Трајковски“), а закажани се термини за […]

Вести

И ДЕНЕСКА ХАОС НА ТАБАНОВЦЕ ОД РАНО УТРОВО – македонските граѓани итаат кон вакцини во Србија, камерите намерно исклучени на преминот!

На граничниот премин Табановце, поради зголемен интензитет, чекањето за излез од државата е околу 40 минути, информира Автомотосојузот во утринскиот извештај за состојбата на патиштата. Викендов наши државјани одат да […]

Живот

Пристигнува првата орална вакцина против Ковид-19: Доволно е само една капсула, а може да се пие и дома

Клиничките тестирања на оралната вакцина против коронавирус би можеле наскоро да започнат, а прелиминарните податоци се ветувачки. Станува збор за вакцина наречена „Oravax“ (Оравакс), која ја развиваат израелско-американската компанија „Oramed […]

Вести

Нов силен бран на Ковид-19, расте бројот на заболени, можни се нови мерки ако не дадат резултат постојните

Во пораст е бројот на заболени и хоспитализирани со Ковид-19 во државава. Состојбата се следи, засега нема нови мерки, но останува сегашната мерка полициски час од 22 часот до 5 […]

Живот

Ако имате Ковид-19 или неодамна сте се опоравиле: Вратете го ЧУВСТВОТО НА вкусот и мирисот со помош на еден МЕТОД!

Д-р Дејвид Росен, оториноларинголог од Џеферсон Хелт, објасни дека Ковид-19 е единствен вид на респираторен вирус со брз ефект врз нервниот систем, што значи дека вирусот лесно патува низ носот […]

Вести

Денеска Комисијата за заразни болести ќе решава за можни нови рестриктивни мерки, министерот Филипче закажа прес конференција

„На состанокот ќе се анализираат трендовите и инциденцата по региони како и бројот на хоспитализирани. Засега не можам да ви кажам дали ќе имаме нова препорака до Владата или не“, […]

Вести

24 починати и 999 нови случаи на КОВИД-19 во земјава

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.627 тестирања, а регистрирани се 999 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – […]

Вести

Поради зголемениот број на пациенти и Клиниката за Траумотилогија стана ковид центар – во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 67 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 67 нови пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 463 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат […]