Ознака: ковид 19

Вести

Над 500 нови случаи на Ковид-19, полицискиот час и препораките не се почитуваат

По порастот од над илјада новозаболени од Ковид-19, вчера Министерството за здравство регистрираше 541 нов случај на корона вирусот од направени 2.789 тестирања. Повеќе од половина од новодијагностицираните случаи се […]

Вести

ИНФЕКТИВНА ГО ИСПОЛНИ КАПАЦИТЕТОТ, МОДУЛАРНАТА ПАК ПРИМА ПАЦИЕНТИ: Вакцинацијата од денеска во Здравствен дом

Евидентно се зголемува бројот на новозаразени со корона вирусот, па следствено на тоа се поголем е и бројот на пациентите на кои им се неопходни хоспитализации. Здравствените власти уверуваат дека […]

Живот

Секоја 10-та личност нема да се врати на нормалниот живот по пандемијата, а ова се првите знаци

Канадски психолог тврди дека многу луѓе патолошки се исплашиле од бактерии и вируси. Канадскиот психијатар, професор д-р Стивен Тејлор, во својата книга „Психологија на пандемијата“ тврди дека за 10 до […]

Вести

Јужна Африка: Запленети 400 фалсификувани вакцини против Ковид-19

Властите во Јужна Африка запленија повеќе стотици лажни вакцини против Ковид-19, по глобалното предупредување од Интерпол дека вакцините станаа примарна мета на криминалните организации. Во магацин во Гермистон, во близина […]

Вести

Свадби без оро, но и без музика – Музичарите дискриминирани во предлогот

Музичарите не се согласуваат со новиот протокол за работата на свадбарската индустрија, бидејќи се исклучени од него. Бараат и тие да добијат дел од колачот, односно да бидат опфатени со […]

Вести

Во Бразил рекорден број жртви од Ковид-19 во еден ден

Бразил– Во Бразил во изминатите 24 часа од Ковид-19 починале 1.641 лице, што е рекорден број смртни случаи регистрирани во земјата за еден ден, покажуваат податоците на локалното Министерство за […]

Вести

Светот нема да се ослободи од корона вирусот до крајот на годината

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека е нереално да се мисли дека светот ќе се ослободи од Ковид-19 до крајот на оваа година. Директорот на СЗО за вонредни ситуации, Мајк […]

Вести

Пановски: Британскиот сој на вирусот полесно се шири, граѓаните да не се опуштаат и да носат сертифицирани маски

Рестриктивните мерки се потребни, меѓутоа се невозможни заради тоа што економијата и народот не може да издржи. Луѓето бараат опуштање на мерките и ако се донесат рестриктивните мерки целиот град […]