Ознака: конзумирање

Здравје

Исфрлете ги овие 4 намирници од исхраната до лето – загарантирано ќе ослабнете и ќе ја доведете вашата фигура до совршенство

Правилната исхрана е клучна за слабеење. Храната којашто ја консумирате може да има пресудно влијание на вашата телесна тежина Правилната исхрана е и повеќе од важна за губење на килограмите […]

Живот

Зошто децата до четиригодишна возраст не треба да јадат пуканки?

Пуканките се омилена ужинка за децата и возрасните, а нивната крцкава текстура и можноста да им се додадат различни вкусови ги прават совршен избор за скоро секоја пригода. Иако оваа […]

Здравје

Дали пиете доволно вода? Еве ги првите знаци кои покажуваат дека сте дехидрирани!

Неопходно е да внесувате најмалку два литра вода секој ден, но можеби на вашето тело му треба и повеќе… Дехидрираноста на организмот може да биде причина за бројни здравствени проблеми, […]

Здравје

Јадете по 10 јагоди секој ден и ќе бидете изненадени од резултатите: Го јакнат имунитетот, срцето, мозокот, помагаат при слабеење…

Едно од најомилените овошја, јагодите, освен што имаат бројни здравствени придобивки се и спас за оние кои внимаваат на линијата. Нутриционистите ги нарекуваат вистинска нискокалорична суперхрана за слабеење бидејќи 100 […]

Здравје

Доктор предупредува: „Јајцата не се здрави ако се јадат со овие намирници, еве колку смеете да изедете“

Доколку често јадете јајца, тоа може позитивно да влијае на вашето здравје, кога станува збор за зајакнување на имунитетот, слабеење, а тие се многу богати со витамини, минерали и протеини. […]

Здравје

Слатки не треба да се јадат повеќе од 1-2 пати неделно

Слатки треба да се јадат не повеќе од еднаш-двапати во неделата и децата не треба да се охрабруваат со тоа, смета Антонина Стародубова, главен нутриционист во Министерството за здравство во […]