Ознака: конзумирање

Живот

Истражуваа со години и утврдија: ОВАА ХРАНА СОЗДАВА ЗАВИСНОСТ, КАКО АЛКОХОЛОТ И ЦИГАРИТЕ

Некои видови храна можат да создадат зависност силна и влијателна врз психата и нагоните како и алкохолот или цигарите, па дури и како лесните дроги, утврдија научниците. Научниците долго време […]

Кулинарство

Јадењето риба може да го заштити мозокот од загадениот воздух

Според една неодамна објавена студија во научното списание Neurology, повозрасните жени кои јадат печена (во рерна или тава) или конзервирана риба, неколку пати неделно, можно е да внесуваат омега 3 […]

Здравје

Јадете јајца за доручек? Треба да ги знаете овие 3 работи кои ги предизвикуваат во вашиот организам

Иако се богати со холестерол, јадењето јајца кај поголемиот дел од луѓето нема да го зголеми неговото ниво. Јајцата се наведени како една од најдобрите намирници за прв утрински оброк. […]

Кулинарство

Готвачка открива кои јадења не треба да ги нарачувате во ресторан, подобро е да ги јадете дома

Готвачка и сопственичка на компанијата „Gastrono“ од Велика Британија, Гема Симонит, трди дека постојат јадења кои што никогаш не смее да ги нарачувате во ресторан затоа што доколку ги направите […]

Здравје

15 знаци дека внесувате премногу шеќер во организмот

Консумирањето на шеќер го зголемува ризикот од појава на дијабетес, карцином и хронични заболувања. Кои се симптомите дека внесувате премногу шеќер? 1.Имате проблеми со дигестивниот систем 2. Ви се појавуваат […]

Здравје

Зошто треба почесто да јадете боровинки за ужина?

Зошто треба да јадете боровинки за ужина? Боровинките имаат најголема количина на антиоксиданти во споредба со другото овошје, а храната којашто е богата со антиоксиданти го намалува процесот на стареење […]