Ознака: конзумирање

Живот

Мора да знаете што треба да јадете ако работите во канцеларија: Последиците од седењето ублажете ги со оваа храна

Ако вашата работа е канцелариска тогаш веројатно минувате многу време во седење. Тоа можеби на прв поглед не изгледа штетно, но долгото седење е поврзано со низа здравствени проблеми како […]

Нега и убавина

Колагенот е хит во светот веќе некое време, но дали вреди да се пие?

Со возраста, знаците на стареење стануваат поочигледни. Така се создаваат многу производи за убавина, додатоци во исхраната и се откриваат магични состојки против стареење кои ветуваат дека ќе ни помогнат […]

Нега и убавина

Најлошите непријатели на витката линија: Намирници кои го успоруваат метаболизмот, а ги консумираме секој ден

Иако генетиката има најголемо влијание на нашата способност на согорување на мастите, одредена храна може да го забрза, но и сериозно да го успори метаболизмот. Доколку не можеме да ослабнеме […]

Живот

Уште еднаш е потврдено: За подолг живот, јадете две порции овошје и три порции зеленчук на ден!

Оние кои редовно конзумирале пет порции овошје и зеленчук на ден, имале 13% помал ризик од смрт Поголемата потрошувачка на овошје и зеленчук е поврзана со помал ризик од смрт […]

Занимливости

Доктор откри зошто нè пецка јазикот кога јадеме ананас

На TikTok ќе најдете доста интересни видеа со различна содржина. Видеото на еден доктор кој ги објаснува физичките процеси кои се случуваат додека јадеме ананас привлече големо внимание. И додека […]