Ознака: конзумирање

Хороскоп

Хороскопскиот знак открива што треба да јадете и каква храна да избегнувате

Здравјето и храната се директно поврзани. Она што ќе одлучиме да го внесеме во организмот, може многу да влијае на нашето здравје. Некои намирници можат да ни користат, други можат […]

Нега и убавина

Намирници кои не смеат да се најдат на вашето мени доколку имате над 30 години

Кога ќе наполните одредени години во животот, метаболизмот забавува, а телото повеќе не функционира како претходно. Токму поради тоа ви е потешко неколку вишок килограми да ги елиминирате, барем многу […]

Живот

Ако се храните вака, скоро и да нема шанса да се здебелите: Проверете зошто ова е моментално најпопуларната диета!

Поради овој начин на исхрана, Кинезите се слаби и здрави и се повеќе луѓе се придржуваат до овие правила Ако некогаш сте прочитале за кинеската култура и традиционална медицина, веројатно […]

Живот

Ова докторите не го кажуваат, а треба да го знаете: Кои намирници не смеете да ги комбинирате со лекови?

Дали сте знаеле дека она што го јадете и пиете може да влијае врз дејството на лековите? Треба да разговарате со вашиот лекар за намирниците кои би требало да ги […]

Здравје

Тие носат вечна младост: Зошто е многу важно да јадете киви?

Кивито се нарекува и растение на вечна младост и здравје затоа што содржи многу витамини, минерали и други супстанции кои имаат корисен ефект врз човечкото тело. Така, во 100 грама […]

Здравје

Банана за почеток на денот? Нутриционистите велат „не“, а еве и зошто

Сите веќе добро знаеме дека појадокот е најважниот оброк во текот на денот, а кога се брзаме често знаеме да изедеме само една банана. Но, со тоа правиме голема грешка. […]

Живот

ШОКАНТНИ РЕЗУЛТАТИ НА НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Ако јадете ТРИ ЈАЈЦА неделно, ќе ви се случи нешто СТРАШНО?

Јадењето три јајца неделно го зголемува ризикот од рана смрт, покажуваат новите истражувања Експертите предупредуваат дека жолчките од јајце содржат високо ниво на холестерол и маснотии, што може да предизвика […]