Ознака: конзумирање

Живот

Три или повеќе јајца неделно го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања

Консумирањето на повеќе од три јајца неделно ја зголемуваат опасноста од срцеви заболувања и рана смрт кај луѓето, во однос на оние кои јадат помалку јајца, се наведува во ново […]

Нега и убавина

Дали пиењето колаген е решението за млада кожа & цврсти зглобови???

Со текот на стареењето производството на колаген во телото значително се намалува, а тоа влијае на структурата на коските, тетивите, лигаментите, кожата, косата, ноктите. Додаток во форма на колаген е […]

Живот

Колку месо и млечни производи смееме да консумираме дневно?

Долго се верувало дека здравата и квалитетна исхрана содржи 4 групи намирници – млечни производи, месо, житарици и овошје и зеленчук. Сепак, денешното мислење на експертите драстично се разликува. Колку […]

Нега и убавина

Важни причини: Зошто бремените жени мора да јадат киви?

Кога станува збор за овошје кое може да ви помогне да забремените, на прво место се споменува кивито. Бидејќи има високи ниво на фолна киселина ги зголемува шансите да останете […]

Нега и убавина

Нови правила за консумирање на овошјето

Не го мешајте киселото со слаткото овошје Не треба сите видови овошје да ги јадете заедно. Киселкастото овошје како што е цитронот и другите цитруси, ананас, калинка, кисели јаболка, сливи, […]

Живот

Содржат малку калории и ги согоруваат мастите: Еве кои овошја треба да ги консумирате секојдневно

Овошјето е важен дел од здравата исхрана, изобилува со витамини и други хранливи материи кои му се потребни на телото, а одлично е и за губење на килограмите ако го […]

Живот

Една чаша солена вода треба да конзумирате секој ден: Дознајте ги нејзините бенефиции

Комбинацијата од чиста морска сол и вода како дел од редовната прехрамбена рутина може да го регенерира нашиот организам на следните начини. Бенефициите на вода со лимон или со јаболков […]