Ознака: конзумирање

Живот

Еве кој зеленчук треба да го конзумирате секој ден

Според зборовите на нутриционистката Росана Раст, постојат многу видови зеленчук кои содржат протеини, а кои треба да ги конзумираме често. Спанаќ Тој содржи калиум, калциум, магнезиум и железо. За да […]

Нега и убавина

Шеќерот е вистински убиец, а вежбањето не е доволно за да се справите со него

Еден текст објавен во Британскиот весник за спортска медицина, напишан од тројца експерти, јасно го изнесува фактот дека вежбањето не е главното нешто за коешто треба да бидете загрижени кога […]

Живот

Има многу причини да конзумирате брусница: Дознајте ги и ќе бидете здрави

Иако брусницата најчесто ја препорачуваат како превенција и лек за уринарните инфекции, сепак таа нуди многу бенефити за нашето здравје. Борец против килограмите Една шолја брусници содржи околу 16% од […]

Живот

Колку овошје навистина смееме да консумираме?

Стив Џобс, соосновачот на компанијата “Apple” беше познат по својата исхрана која се базираше на овошје, верувајќи дека тоа го чисти неговото тело од штетни токсини. Од друга страна, актерот […]

Живот

Шеќерот не е лош, ама животот е многу подобар без него!

80% од производите што ги купуваме во маркетите содржат шеќер. И додека за некои производи како слатки, чоколади, сладолед и др. знаеме дека содржат огромни количества шеќери, за производите означени […]