Ознака: куманово

Вести

Епидемијата во Македонија не стивнува: Најмногу активни случаи во Скопје, Куманово, Гостивар, Штип

Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не стивнува. […]

Вести

Почнуваат протести во шест градови поради поскапувањето на електричната енергија

Протесниот марш против поскапувањето на електричната енергија доби големи размери. Протестите во Скопје, Тетово, Гостивар, Дебар, Кичево и Струга ќе почнат во 18 часот, а во Куманово во 14 часот. […]

Вести

Близу 2000 активни случај на коронавирус во Скопје, Тетово и Куманово следни по бројот на заболени

Последните тестирања за Ковид-19 резултираа со над десет отсто новизаразени од корона вирусот. Во последното соопштение на Министерството за здравство е наведено дека биле извршени 830 тестирања, а регистрирани се […]

Вести

Инфективно одделение во кумановската болница скоро полно!

Пополнети се капацитетите на одделот за инфективни болести во Општата болница Куманово, соопштија денеска надлежните од оваа установа. Од вкупниот капацитет на 18 кревети, исполнети се 17, изјави денеска директорот […]

Црна хроника

Обид за силување во Куманово на 9 годишно девојче

Обид за силување во Куманово на 9 годишно девојче СВР Куманово поднесе кривична пријава против Ф.А. (31) од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “полов напад […]

Вести

Скопје, Штип, Куманово и Тетово уште денеска во карантин, Комисијата за заразни болести на состанок за следните чекори

Комисијата за заразни болести денеска треба да одржи состанок на кој ќе бидат разгледани следните чекори во однос на рестрикциите. Уште денеска граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните […]

Вести

Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

Од синоќа во 21 часот тече 80-часовниот полициски час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, […]

Вести

Кривична пријава за Максо, градоначалникот на Куманово

Кривична пријава за Максо, градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски, градоначалникот на Куманово, доби кривична пријава за непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, потврди МВР. КОРОНАВИРУС: 22 новозаразени, 6 […]

Вести

Горан Стојановски и возврати на Бухова од ДСЗИ

Горан Стојановски и возврати на Бухова, откако тоа го стори во изјава и градоначалникот на Куманово Димитриевски. Дали има во препукувањата политичка позадина останува да се види. Следува интегрално отвореното […]

Вести

ДСЗИ во Куманово: Поради прекршоците по спроведените два инспекциски надзора градоначалникот да се казни со 300-600 евра

ДСЗИ во Куманово: Поради прекршоците по спроведените два инспекциски надзора градоначалникот да се казни со 300-600 евра Државниот здравствен и санитарен инспекторат утврди прекршувања во Куманово поврзани со ситуацијата со […]

Вести

И Горан Стојановски, како и градоначалникот на Куманово, тврди дека е негативен на корона

И Горан Стојановски, како и градоначалникот на Куманово, тврди дека е негативен на корона Еве го неговиот статус: Стојановски Горан, Раководител на Регионален центар за управување со кризи Куманово, надворешен […]