Ознака: куманово

Вести

Загаденоста руши рекорди – Куманово вчера најзагаден град во Македонија

Состојбата со загадениот воздух во Македонија и веќе подолг период е катастрофална, иако грејната сезона само што започна. Според мерните станици за квалитет на воздухот вчера најзагаден град во државата […]

Вести Македонија

Екстремно загаден воздух синоќа во Куманово 

Воздухот во Куманово синоќа беше екстремно загаден. Во неколку наврати загадувањето беше повисоко од дозволените гранични вредности. Кумановци се жалеа дека се шири непријатна миризба во повеќе делови од градот. […]

Издвојуваме

Во Куманово налепници на знамето

Во советот на Општина Куманово, советниците од ВМРО-ДПМНЕ со налепница во боја на која се гледа Сонцето од Кутлеш или Вергина, поранешно знаме на Р.Македонија. Претседателката на совет реагираше бурно […]

Македонија

Кривични за двајцата синови кои го ограбија својот татко во Куманово

СВР Куманово поднесе кривична пријава против И.С. (29) и А.С. (17), двајцата од Куманово, поради постоење основи на сомнени за сторено кривично дело “разбојништво“. На 30.01.2019 година околу 16 часот […]

Црна хроника

Малолетничка од Куманово се предозирала со апчиња

Надлежните од одделението за педијатрија од кумановската болница пријавиле во полиција дека вчера кај нив родители донеле 14-годишно девојче од Куманово, кое испило 20 таблети. Како што соопшти денеска СВР […]

Вести Македонија

Пожар во „Жито Мел“ од Куманово

Кумановчани информираат дека фабриката за производство на леб и бели печива „Жито Мел“ гори, а на социјалните мрежи веќе се споделуваат фотографии и снимки од пожарот кој ја зафати фабриката. […]

Вести

Куманово најзагаден град во Македонија

Мерните станици за квалитет на воздухот вчера бележаа енормна загаденост во делови од Македонија. Во моментов најкритично е во Куманово, Битола и во Младиновци. Во овие градови загаденоста со ПМ-10 […]

Историја

Наш весник: Во 1941 година во Куманово изглегувале повеќе илегални весници (ФОТО)

Во работата на Градската партиска организација во Куманово во текот на Народноослободителната војна, техниката играше видна улога. На секој одделен член на Комнистичката партија на Југославија (КПЈ) и Сојузот на […]