Ознака: лидерска средба

Вести Македонија

Лидерската средба на Заев и Мицкоски заврши, судбината на СЈО остана неизвесна

И по седум часа преговори во Собранието средбата меѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заврши без тие да најдат решение за Законот за јавно обвинителство. Останува […]

Вести Македонија

Вечер во Собрание лидерска средба за СЈО ќе одржат Заев и Мицкоски

Откако минатата недела последната средба на работните групи на власта и опозицијата не вроди со плод, вечерва во 20 часот во Парламентот на лидерска средба, во формат еден плус четири […]

Македонија

Пендаровски: Не сакам да ја поткопувам иницијативата на премиерот, но сметам дека вистинско место за лидерска е кај претседателот 

Претседателот на државава, Стево Пендаровски смета дека вистинското место за лидерската средба е кај шефот на државата. -Не би сакал да ја поткопувам иницијативата на премиерот за лидерска средба за […]

Македонија

Владата ја откажа лидерската средба, одбива да прифаќа ултиматуми

Владата на Македонија денеска преку соопштение информира дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на лидерската средба закажана за денеска и дека таа нема да се одржи. […]

Вести

Иванов останува на ставот дека е неопходна лидерска средба

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов останува на ставот дека е неопходно да се одржи средба на лидерите на парламентарните партии, како најодговорни за наоѓање решенија во согласност со Уставот […]

Вести

СДСМ не сака лидерска средба

Од СДСМ сметаат дека нема потреба од лидерска средба.Прашан за барањето на пратеникот Крсто Мукоски  од ВМРО­ДПМНЕ за лидерска средба, пратеникот и портпарол на СДСМ Петре Шилегов денеска праша со […]

Вести

Могерини и Хан го поздравија договорот за одржување избори во Македонија

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, заедно со еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, вечерва со заедничко соопштение го поздравија договорот што во […]

Вести

Бејли: Изборите закажани на 11. декември се важен чекор за решавање на политичката криза

Меѓународната заедница е горда што успеа да им помогне на лидерите да се договорат на 11 декември да се одржат предвремените парламентарни избори. Веруваме дека тоа ќе биде важен чекор […]

Вести

Изборите ќе се одржат на 11 декември!

Лидерите на 4-те најголеми политички партии попладнево се договорија по однос на сите прашања. Според договореното избори ќе бидат одржани на 11 декември.Владата која ќе ги организира изборите треба да […]

Вести

Конечно е постигнат договор по лидерската средба: Избран 5. член на ад-хок телото

По шестчасовната лидерска средба има договор. Затворено е последното отворено прашање, договорен е и избран 5-от член на ад-хок телото.Станува збор за Љуљзим Хазири, за кого СДСМ, ДУИ и ДПА постигнаа […]

Вести

Започна лидерската средба

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на СДСМ Зоран заев, на ДУИ Али Ахмет и на ДПА Мендух Тачи, попладнево во Клубот на пратениците во Скопје ја почнаа средбата на која, согласно […]

Вести

Преговорите продолжуваат – СДСМ бара излез по пропаѓањето на протестите

Претставници на четирите политички партии денеска ќе седнат на заедничка маса под медијаторство на амбасадорите на САД и ЕУ. Средбата се очекува да започне пред пладне. Извори од преговарачкиот процес […]