Ознака: Македонија

Вести

Облачно со локален дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд, кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер, а попладне ќе […]

Вести

Обилни врнежи од дожд викендов

Пообилни врнежи од дожд, наместа и до 25 литри на метар кавдратен, а на планините снег, најавува за претстојниот викенд Управата за хидрометеоролошки работи.рнежите од дожд ќе бидат поизразени утре […]

Вести

Дипломатскиот клуб- Скопскиот аеродром да се преименува во Киро Глигоров

Дипломатскиот клуб – Скопје дава поддршка Скопскиот меѓународен аеродром да го носи името на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров.- Нагласуваме дека од Скопскиот аеродром отпочнуваа и на него завршуваа бројните […]

Балкан

По договорот за добрососедство кој го потпиша СДСМ, Бугарите ги возобновуваат спомениците на Сан- Стефанска Бугарија во која е цела Македонија

Бугарија го врати на старото место споменикот на загинатите војници од првиот и шестиот полк пред Националниот Дворец на Културата (НДК) во Софија.Споменикот во форма на лав кој држи штит […]

Вести

Еве каде има невреме моментално во Македонија

Температурите низ Македонија во 19 часот. Во Берово и Гевгелија според прогнозата на Accuweather има невреме, врнежи и грмежи. Ова се температурите низ градовите.  Ова се температурите низ градовите.

Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија се гуши,СДС не презема ништо околу загадувањето

Македонија се гуши во се позагадениот воздух, а владата на СДС се уште нема излезено со мерки против загадувањето. Зарем треба луѓе да умираат за да излезат со конкретни мерки, […]

Вести

Унија на здруженија: Предвидените 5% на платите кај медицинарите мотив да заминат од државата

Здружението на медицински сестри, техничари и акушерки апелира до Владата за зголемување на платите во здравството, пишува Макфакс.Според нив, предвиденото покачување од 5% не кореспондира со работните обврски, а ниту […]