Ознака: Македонија

Вести

Осум нови авиолинии годинава за македонски граѓани

Осум нови дестинации преку авиокомпанијата „Визер“ ќе им бидат достапни на македонските граѓани од скопскиот и охридскиот аеродром. Четири нови линии ќе бидат воспоставени од скопскиот и четири од охридскиот […]

Историја

Григор Прличев за мајка Македонија во 1885 година

“Мајка Македонија е многу ослабната. Откако го роди големиот Александар, откако ги породи светите Кирил и Методија, оттогаш мајка Македонија лежи на своето легло ужасно изнемоштена. Но, мајка што роди […]

Ракомет Спорт

Ракометарите од соблекувална: Има само една вистина има една МАКЕДОНИЈА! (ВИДЕО)

После рутинската победа на Македонија над Бахреин, втор меч од Светското Првенство во Ракомет, со одличен резултат од 28 наспроти 23, Македонија се искачи на првото место на табелата во […]

Ракомет Спорт

Саше Ивановски-Политико побара забрана за спорт за Столе Стоилов и во својот текст на Мактел го нарече свиња и куче

– Не само што на Столе Стоилов треба да му се одземе националниот дрес, туку треба и целосно да се забрани да се бави со професионален организиран спорт. И целосно […]

Избор на уредникот

Росоклија: БИТАНГИТЕ МЕЃУ НАС!

Три битанги инсталирани како власт и една булумента од уценети криминалци и уплашени мочковци и мочли во собранието, одлучија дека јас не постојам повеќе. Нема македонска држава, нема Македонци, ме […]

Вести Македонија

Македонија отиде во историјата. Конечно успеаја плановите да се разнебити една красна држава

Македонија отиде во историјата. Конечно успеаја плановите да се разнебити една красна држава… Греота за генерации и генерации кои ги положија своите коски за оваа држава… изгласан е амандманот 33 на […]

Избор на уредникот

Огинар: Мицковски се однесува како кукавица!

Предавството има повеќе лица под еден чадор! После она што денес го видов во однесувањето на Христијан Мицковски и неговото кукавичко одбивање да му се обрати на народот пред собранието, […]

Вести Македонија

Бачев тврди дека тројца пратеници се заклучени во Собрание и врз нив се врши притисок

Тројца пратеници се заклучени во Собранието каде што е присутен и локалниот раководител на ЦИА, Дејвид Стивенсон, и врз нив се врши невиден притисок за да гласаат за уставните измени, […]

Издвојуваме

Апасиев до Мицковски – вие сте соучесници во уништувањето на Македонија

Она што никад не смее да им се прости на ДПМНЕ е дека напуштија терен тогаш кога најмногу и требаа на Републиката! Ако ВМРО влезеше радикално во процесов, денес пред Собрание […]

Вести

На македонските планини и над 50 сантиметри нов снег

Во попладневните часови во Македонија ќе има пообилни снежни врнежите, особено во западните делови, каде се очекува да се формира нова снежната покривка и над 50 сантиметри. – Насекаде ќе […]