Ознака: Македонија

Вести

Ангела Меркел на Денот на независноста во посета на Македонија – Владата смета дека ова е јасна порака

Посетата на германската канцеларка на Денот на независноста е само по себе „голем симболичен гест“ велат од Владата. Засега не е познато дали Меркел и австрискиот канцелар Себастијан Курц ќе […]

Вести

Курц во петок во официјална посета на Македонија

Австрискиот канцелар Себастијан Курц во петок доаѓа во официјална посета на Република Македонија, информираат од владината прес-служба. Тој заедно со австриската делегација ќе биде свечено пречекан на платото пред Владата […]

Фото

Мислиш ако ставиш знаци нема да поминат? Ова е Македонија бе брат!

Мислиш ако ставиш знаци нема да поминат? Ова е Македонија и тука ретко се почитуваат работи легендата вели дека постои Македонец кој почитувал знаци. Да можно ако е во друга […]

Избор на уредникот

Хелмут Кол за Меркел – таа не знае да користи нож и вилушка

Ангела Меркел не бидуваше за ништо. Воопшто абер немаше за политиката. Покрај тоа, таа не можеше ниту како што треба да користи нож и вилушка. На официјални вечери таа е […]

Вести Македонија

Ние како граѓани имаме право да знаеме за случајот Траекторија

Одбраната бара исклучување на јавноста. Џолев не дозволи… Во Кривичниот суд продолжи слушањето на телефонските разговори кои СЈО ги достави како доказ за случајот Траекторија, односно за изградбата на патиштата Миладиновци – […]

Вести

Детали за земјотресот кој утринава ја стресе Македонија

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван изутрината во југозападна Македонија. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека епицентарот на земјотресот е во […]

Црна хроника

Трагедија ја потресе Македонија: Синоќа убиени татко, мајка и нивната малолетна ќерка

Во Дебар синоќа се случи тројно убиство. Смртно се застрелани маж, неговата сопруга и нивната малолетна ќерка. Полициската станица од општа надлежност во Дебар за настанот добила дојава од граѓанин, […]

Избор на уредникот

Киро Глигоров: Ќе се бориме до последен, Македонија не ја даваме!

Дечки од СДС што стана со вашата книшка број 1 и неговите тврдења дека ќе се бориме до последен за Македонија? Или било поминало?Погледнете го видеото, погледнете ги емоциите на […]

Меѓународен фудбал

Македонскиот клуб ја освои титулата во Австралија, ечи „Бисер балкански“ од соблекувалната

На 3 кола до крајот во четвртата лига север на државата Викторија, македонскиот клуб Лалор Слога Јунајтед го осигура 1 место и шампионската титула за 2018 година. Во дербито на […]

Вести

Секое осмо дете во Македонија вонбрачно, во ЕУ секое второ

Околу 12 проценти од вкупниот број на живородени деца во Македонија во 2016 година се родени надвор од брачна заедница, покажуваат податоците на Еуростат, додека во Европската унија просекот изнесува […]