Ознака: Македонија

Вести

Невработеност во ЕУ е три пати пониска од Македонија

Невработеноста во земјава е три пати повисока од европскиот просек. Процентот на невработени во Македонија е 17, 8 , а според последниот извештај на Еуростат во земјите членки на Унијата […]

Вести

Земјотрес ја стресе Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет воСкопје, денес 31.7.2019 година регистрира серија од […]

Живот

Колку чини враќањето на невиноста во Македонија?

Околу илјада млади девојки од Македонија последнава година побарале да си ја вратат невиноста со хируршка реконструкција на хименот. Операцијата хименопластика е светски тренд кој во последно време го следи […]

Вести Македонија

Пеколен бран доаѓа кон Македонија, температурата до 40 степени

Многу топло време со температура од 40 степени не очекува од средината на оваа седмица. Од УХМР информираат дека зголемена облачност со локални врнежи и дожд ќе има уште утре, а […]

Вести Македонија

Временска прогноза за август за Македонија, но и за регионот

Според последно направените анализи околу временската состојба за месец август за Македонија, но и регионот укажуваат дека поголем дел од Грција, источната половина на нашата држава како и поголем дел […]

Коментари

СИТЕ СРЕЌНИ ЗЕМЈИ НАЛИКУВААТ ЕДНА НА ДРУГА, СЕКОЈА НЕСРЕЌНА ЗЕМЈА Е НЕСРЕЌНА НА СВОЈ НАЧИН…

Нашиот е најтежок. Вистина сме мала држава, но жално е што станавме безимени, ситни и незначајни. И покрај тоа што државниот врв поништи и се откажа од се што е […]

Вести Македонија

Силно невреме ќе ја зафати Македонија, доаѓа циклонот „Глорија“

Поради судир на две воздушни маси (потоплата од југ и посвежата од север) кој се во склоп на циклонот „Глорија“ голема дестабилизација на времето се очекува во среда кога во […]

Вести

Десет нови празници во Македонија: Денеска на собраниска комисија

Со предлог-законот за измени на Законот за празниците кој денеска ќе се разгледува на собраниската Комисија за политички систем, се планира воведување на уште 10 нови празници. Неработни денови ќе […]

Вести

Тропски температури во Македонија- жолта алертна фаза до четврток

Територијата на државава, неделава е зафатена од топлотен бран со температури од жолта (алертна) фаза. Според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи, денеска и утре максималните температури на повеќе места […]