Ознака: Македонија

Вести

Дневните температури во пораст: Временска прогноза за следните денови

Од 12 до 17 степени Целзиусови денеска ќе достигне временската температутра ширум државата. Првиот работен ден оваа недела временската прогноза носи сончево време со мала облачност. Метероролзоите најавија и слаб […]

Избор на уредникот

Филип Петровски: КОРУМПИРАНИ ПОЛИТИЧКИ ЕЛИТИ = КЛЕКНАТА ДРЖАВА НА КОЛЕНА

Кога зборуваме за политичка корупција, природно е да се мисли на изборите кои претставуваат еден дел од политичките активности. Во Република Македонија, општо познато е дека постојат фер, слободни и […]

Вести

Студено утро, затоплување од утре: Ова се температурите низ градовите ширум Македонија

Временската прогноза за денеска е умерено облачно со слаб до умерен североисточен ветер. Максималните дневни температури ќе достигнат Скопје 5 Целзиусови степени, Маврово -5, Охрид 3, Битола 2, Кавадарци 6, […]

Вести Видео

Филип Петровски во Струга – долу Преспанскиот договор и промената на името!

Филип Петровски во Струга – долу Преспанскиот договор и промената на името! Тезите на д-р Филип Петровски, интегрално. Погледајте. Некои велат убедливо најјакиот говор на собирот на ДПМНЕ вчера. А […]

Колумни

Филип Петровски во Струга – долу Преспанскиот договор и промената на името! (интегрален текст)

Добар ден на сите. Се надевам дека сте добро расположени. Малку е вака напорно да се слушаат повеќе луѓе од кои што како што чув од некои од делегатите горе-доле […]

Вести

Амбасада на САД: зголемен ризик од терористички акт во Македонија, можни мети од трговски центри до училишта и политички митинзи

Еден час по соопштението на МВР, американската амбасада во Скопје издаде безбедносно предупредување до своите државјани кои престојуваат во Македонија да бидат внимателни. -Постои зголемен ризик од терористички напади инспирирани […]

Вести Македонија

Еве каде вее од утрово

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на некои повисоки места во западните делови од државата има остатоци на кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи […]

Македонија

Загаденоста високо над дозволената-Македонија се труе

И синоќа загаденоста на воздухот беше огромна, граѓаните ширум Македонија дишат отрови. Според измерената концентрација на ПМ10 честички во воздухот измерена во 20 часот, рекордот го сруши Куманово со 411 […]

Вести Интервјуа

Гордана Силјаноска прегазена, Филип Петровски убедливо води на сите анкети

Филип Петровски води убедливо пред Гордана Силјановска на анкетите… Имено две анкети беа направени на социјалните мрежи во последните два дена од лица блиски на „белата палата“. Првата беше избришана […]

Вести

Денеска променливо облачно, утре сончево- убаво подгответе се за тоа што следува од среда

Денеска ќе преовладува променливо облачно, а од изутрина најпрвин во западните делови и потоа на југот ќе има врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег со послаб интензитет. […]

Вести

Денеска облачно и потопло, од утре дожд- убаво подгответе се за тоа што следува од среда

Времето денеска ќе биде променливо облачно и потопло, а по одделни котлини ќе има услови за појава на магла. Потоплото време ќе предизвика и нагло топење на снежната покривка. Температурата […]