Ознака: масло

Нега и убавина

Маслото на оваа билка прави чуда за трепките и веѓите!

Рицинусово масло се добива од семето на растението рицинус. Покрај хидрирање на кожата, рицинусовото масло содржи минерали и витамини А, Ц, Б6 кои ги негуваат и зајакнуваат трепките и веѓите. […]

Нега и убавина

Како да го користите маслото од јојоба за третман на акни?

Ако знаете како правилно да ги користите придобивките од ова масло, тоа може да ви помогне да ја спречите појавата на акни и да ги отстраните постоечките. Маслото од јојоба […]

Здравје

Со масло од оригано уништете ги бактериите, еве за што може да ви помогне

Ова масло се смета сигурно за луѓе, а може да се користи во комбинација со антибиоици во борба против бактериска инфекција. Воспаление на белите дробови е инфекција на едното или […]

Нега и убавина

Секоја дама треба да поседува едно шишенце од ова масло: Ги брише брчките и ја обновува и најоштетената коса

Маслото од морков поседува многубројни лековити својства, па дури и малата количина од ова драгоцено масло има долготрајни поволни ефекти врз вашиот изглед. Исто како и растнието од кое потекнува, […]

Живот

ДОМАЌИНКИ ВНИМАВАЈТЕ: Не гответе во ова масло – опасно е по здравјето!

За сите оние кои фантазираат или уживаат во радоста на јадењето здрава храна, сојата е активна состојка од истата. Може да се користи како замена за млеко (млеко од соја), […]

Нега и убавина

Многумина го користат ова масло, а поштетно е и од шеќерот и од мастите

Иако течната состојка која ги предизвикува овие промени не е сè уште откриена, научниците препорачуваат намалување на неговата количина во исхраната. На Калифорнискиот универзитет „Riverside“ спроведено било истражување на глувци […]