Ознака: музеј

Вести

Пожар во Археолошкиот музеј во Скопје

Гори во Археолошкиот музеј во Скопје. Пет, шест возила на противпожарните служби се обидуваат да го изгаснат пожарот кој избувна вечерва.Најверојатно пожарот избувнал по спој на електричната инсталација, но сеуште […]

Занимливости

МУЗЕЈ НА ПРОМАШУВАЊА: Еве што може да видите во него

Во шведскиот град Хелсингборг денеска се отвора Музејот на промашувања, каде на едно место ќе се најдат многу производи кои не го наше патот до пазарот. Купувачите очигледно не биле […]

Вести

Поддршка за Македонскиот музеј од Министерството за култура

Жалиме што г. Роберт Алаѓозовски, со којшто не сме имале никаква комуникација, на пресот одржан пред објектот на Музеј на Македонија на ден 25 јануари 2017 година даде свое мислење […]

Занимливости

Египет за прв пат го изложи најстариот напис на папирус: Дневник на творецот на големата пирамида во Гиза

Музејот на Египет во Каиро за прв пат го изложува најстариот напис од Египет, напишан на папирус. На папирусот во детали е опишан секојдневниот живот на творецот на големата пирамида во […]