Ознака: Неапол

Живот

Пицата во 18 век била храна за сиромашни, а потоа дошло до пресврт

Иако никој не може со сигурност да каже кога е направена точно пицата, се верува дека првата е направена на Медитеранот, каде што многу народи како Грци, Римјани и Феничани […]

Занимливости

По два месеци, мирисот на пицата повторно низ улиците во Неапол – продадени 60.000 пици

По два месеци минати во карантин поради коронавирусот, пицериите во Неапол, родното место на пицата, повторно се отворени. Додека на пицериите во Рим и другите градови им било дозволено да […]

Меѓународен фудбал

Наполитанците се луди, навиваат од балконите

Едноставно не можат без фудбал. Иако Серија А е во прекин, и којзнае кога ќе продолжи, на италијанците а посебно на наполитанците им е досадно дома поради коронавирусот, па синоќа […]

Меѓународен фудбал

Тројца навивачи на Феенорд уапсени во Неапол

Тројца навивачи на холандскиот фудбалски клуб Фееноорд се уапсени денеска поради инциденти предизвикани во центарот на Неапол.И покрај забраната за присуство на вечерашниот дуел Наполи – Феенорд, мала група навивачи […]

Вести

Супервулкан во Италија може да ја уништи Европа!

Вулкан во близина на Неапол може да доведе до ерупција со глобални катастрофални последици, споредливо со удар на метеор, во кој ке настрадаат милиони луѓе, предупредуваат научниците.Супервулканот кој се наоѓа […]

Меѓународен фудбал

Марадона пристигна во Неапол

 Диего Марадона пристигна во Неапол, на местото каде кон средината на осумдесеттите години од минатиот век се стекна со статус на божество.Марадона во тимот на Наполи пристигна од Барселона во […]