Ознака: образование

Македонија

Од прво до трето одделение учениците ќе посетуваат настава во училница исклучиво во согласност на родителите

Владата донесе одлука новата учебна 2020/2021 година да започне со онлајн-настава, со исклучок на учениците од прво до трето одделение кои ќе можат да посетуваат настава во училница, а воедно […]

Сцена

Луна Џогани ја прекинува својата пејачка кариера заради факултетот: „Таа се гледа себеси како жена која има нормална работа“

Луна Џогани е честопати мета на осуда затоа што не го завршила факултето и ја нарекуваат наобразована. Џогани реши да се одмори од својата кариера со пеењето некое време, сè […]

Живот

Жени, учете: Повеќе образование, подолг живот

Жените кои немаат високо образование, имаат пократок животен век со по неколку години, покажа истражувањето спроведено во Универзитетскиот колеџ во Лондон. Ниското образование го скратува животот. Тоа е особено точно […]

Економија

Кога вработените се подобро платени, тие се попродуктивни

Со Предлог буџетот за 2019. година, кој е на комисиска расправа во Собранието на Р.Македонија предвидени се повисоки плати за лекарите специјалисти за 10% од јануари 2019. година и за […]

Вести

Трајчевска: Младите беа приоритет на владата предводена од ВМРО- ДПМНЕ

Советникот во Советот на општина Битола, Елена Трајчева на денешната панел дискусија во организација на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека владата која ја предводеше таа партија вложуваше многу енергија, средства и време […]

Вести

Бојан Стојановски за кратењето на инвестициите во образованието на Алфа во 17:30

Се кратат проектите за младите, се крати на градба на студентски домови, на Кембриџ програма, зградата на ФИНКИ, изградба на основни и средни училишта, изградба на спортски сали. Кое е […]

Вести

Ке се стопира Кембриџ програмата во средното образование

По укинувањето на  екстерното тестирање, новата влада ќе разгледува правни механизми да ја укине и наставната програма Кембриџ по која треба да учат и средношколците од учебната 2017/2018 година. Новата […]