Ознака: овошје

Здравје

Зошто калинката се смета за едно од најлековитите овошја на светот?

Чистењето калинка не е некоја интересна активност, но малку труд дефинитивно ќе се исплати. Постојат голем број причини зошто оваа есен треба да јадете калинки. …засега се смета дека калинката […]

Живот

Продолжете ја свежината на овошјето до три недели

Еден корисник на ТикТок сподели практичен совет за тоа како да го сочувате зеленчукот и овошјето во фрижидер Иако не е особено револуционерно, видеото е прегледано над седум милиони пати. […]

Здравје

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Постојат многу хранливи состојки во овошјето и зеленчукот што не може да се најдат во која било друга храна. Депресија, лош мирис на телото и оштетен вид се само од […]

Живот

Уште еднаш е потврдено: За подолг живот, јадете две порции овошје и три порции зеленчук на ден!

Оние кои редовно конзумирале пет порции овошје и зеленчук на ден, имале 13% помал ризик од смрт Поголемата потрошувачка на овошје и зеленчук е поврзана со помал ризик од смрт […]

Здравје

Пецкањето во нозете не е секогаш безопасно: Овој симптом може да укаже на сериозно метаболичко заболување

Дали често чувствувате трнење во нозете? Ова може да биде знак дека имате висока концентрација на урична киселина во вашето тело! Пецкање во нозете може да се појави како резултат на […]

Здравје

Мислите дека е корисно, но тоа е штетно: Не вечерајте овошје!

Конзумирањето на овошје во големи количини може да биде штетно, особено ако ги јадете навечер, предупредуваат експертите. Една од причините за масти во црниот дроб е шеќерот во плодовите. Луѓето […]

Кулинарство

Старински рецепт за феноменален компот од праски кој му успева на секого

Ви го откриваме наједноставниот рецепт за подготовка на компот од праска што му успева на секого, дури и почетници во подготовките за зима. Покрај подготовка на џемови и замрзнато овошје, […]