Ознака: одлука

Вести

Кој може и натаму да работи од дома?

Хронично болните лица и родителите кои имаат деца до 10-годишна возраст или активно четврто одделение, потоа бремените жени, самохраните родители, родителите на деца со попреченост кои што ја користат услугата […]

Вести

Путин кратко и јасно даде насоки како да се третираат профитерите во кризни времиња (видео)

Путин кратко и јасно даде насоки како да се третираат профитерите во кризни времиња (видео) Цените нараснаа нагло па не интересираше како да реагираме, запраша соговорничката. На што Путин одговори: […]

Македонија

Владата одлучи да се отворат Амбасада во Атина и Генерален конзулат во Солун

Според соопштението на владината прес-служба одлуката за отворање на Амбасада во Атина и Генерален конзулат на Република Северна Македонија во Република Грција, со седиште со Солун е донесена на вчерашната […]

Македонија

Двајца министри во притвор, еден во куќен притвор, Димовски на чекање

“Лицата се осомничени дека во својство на министри за земјоделство, шумарство и водостопанство и нивни заменици во одреден период склучувале договори за закуп на земјоделско земјиште, кои не ги раскинувале […]

Занимливости

Откажувањето од Фејсбук најдобрата одлука која ќе ја донесете оваа година

Во една од неодамнешните колумни објавени во британскиот The Guardian, писателот и активист Линди Вест, таа го најави своето откажување од Твитер и Фејсбук, поради тоа што е уморна од […]

Издвојуваме

Решение на Уставен СУД со кое укинал закони кои не се потпишани од Претседателот на државата У.бр.141/1997 и У.бр.146/1997

Уставниот суд на Република Македонија врз основа на член 110 од Уставот на Република Македонија и член 70 од Деловникот на Уставниот суд на Република Македонија (“Службен весник на Република […]

Сцена

Трудната Меган и принцот Хари биле во авионот кога пилотот донел итна одлука

За време на слетувањето на авионот во кој биле Меган Маркл и принцот Хари во Сиднеј, се случувала вистинска драма. Имено авионот во кој се наоѓал кралскиот пар, кој од […]