Ознака: одлука

Вести

Мухамеди: Ахмети игра лукаво и ќе донесе одлука да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

        Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, води една лукава политика која на крајот ќе резултира со одлука да се коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, нагласува политичкиот аналитичар Нијази Мухамеди. […]

Меѓународен фудбал

ФИФА против „плачковците“: Ел Класико повеќе никогаш нема да биде ист!

ФИФА планира да воведе ново правило, со цел да ги заштити судиите на фудбалските натпревари.ФИФА планира да го позајми ова правило од рагбито, кое овозможува со судијата да зборуваат само […]

Вести

Управен ја прифати тужбата на ВМРО-ДПМНЕ: Нема прегласување во Гостивар

Управен ја прифати тужбата на ВМРО-ДПМНЕ: Нема прегласување во Гостивар.Управен суд ја прифати тужбата на ВМРО-ДПМНЕ, а приговорот поднесен од поднесителот на листа на кандидати – политичката партија Движење Беса, […]

Вести

ДИК КОНЕЧНО ДОНЕСЕ ОДЛУКА: Одбиен и последниот приговор на СДСМ

Државната изборнја комисија (ДИК), по многу натегања и кавги, конечно донесе одлука за последниот приговор поднесен од СДСМ, поврзан со наводни нерегуларности на избирачко место во Теарце.Со 4 гласа ЗА, […]

Вести

Фидел Кастро пред смртта побарал да му исполнат само една желба

Кубанскиот претседател Раул Кастро најавил дека Куба ќе забрани подигнување споменици и именување на улици во чест на неговиот брат и симболот на револуцијата Фидел Кастро, заради неговата желба да […]

Вести

Незапаметен скандал: Германски суд донесе пресуда дека тинејџерка МОЖЕ да има секс со вујкото!

Судот во Германија донесе пресуда дека сексуален однос помеѓу ученичка и нејзиниот вујко не е противзаконски и дека парот има право да биде во врска.Тинејџерка од Шилдов во покраината Бранденбург […]

Вести

Европски суд на правда: Патувањето до работното место е дел од работното време

Европскиот суд на правдата пресуди дека времето поминато во патување кон работното место и патувањето кон дома е дел од работното време, информираат британските медиуми.Покрај ова, ЕСП пресуди и дека […]

Локална самоуправа

Бесплатни ужинки и излет за учениците во Карпош

На педесет и четвртата седница на Советот на Општина Карпош, одржана во амфитеатарот на Технолошко-металуршкиот факултет, советниците расправаа по четириесет и осум предлог точки.Учениците од прво до четврто одделение од […]