Ознака: оружје

Црна хроника

Цариници открија измами и запленија фалсификувана роба, оружје и муниција!

Во текот на минатата недела, царинските службеници открија 2 царински измами и повеќе обиди за криумчарење, при што привремено се задржани девизи, гасни пиштоли, муниција, алати, автоделови, облека, обувки, додатоци […]

Вести

Белата куќа не се откажува од заострување на законот за оружје

Белата куќа и натаму ќе го поттикнува донесувањето нови закони за оружјето и покрај недоволната поддршка во Конгресот за таквите мерки, изјави американскиот потпретседател Џозеф Бајден.„Нема да се откажам и […]

Вести

Кина петта во светот по извозот на оружје

Кина се искачи на петтото место на најновиот список на извозници на оружје во светот, објави шведскиот Меѓународен институт за мировни истражувања(СИПРИ), јавува АП.СИПРИ наведува дека САД и натаму се […]

Вести

ЕУ ги продолжи санкциите за Сирија, не го укина ембаргото на оружје

Европската унија објави во понеделникот навечер дека донела одлука за три месеца да ги продолжи санкциите на Сирија и посилно да ја поддржи тамошната опозиција, но не се изјасни за […]

Сцена

Холивудските ѕвезди се здружија против оружјето

Многу холивудски ѕвезди се споија на една иницијатава, тие ја повикуваат власта да престане со вооруженото насилство во земјата и прашуваат – Уште колку? Дел од холивудските ѕвезди кои бараат […]