Ознака: откуп

Вести

Трамп најави откуп на производи од домашни земјоделци заради снабдување на народните кујни

Претседателот на САД Доналд Трамп најави дека од следната недела државата ќе почне да купува млеко, месо и други производи од домашните земјоделци во вредност од три милијарди долари, бидејќи […]

Вести

Душко Млекарот: Каде е сега Ленче Николовска да напише дека нема откуп на пиперките и дека прва класа е 14 денари?

Расте незадоволството од новата Влада меѓу членството на СДСМ. И најголемите поддржувачи го кренаа гласот против Владата предводена од Зоран Заев.Душко Млекарот, еден од најголемите поддржувачи на СДСМ не е […]

Вести

Земјоделците од Струмица ќе ги фрлаат пиперот, доматот и краставицата

Струмичкото поле преполно со домати, краставици и висококвалитетни пиперки, но без реална откупна цена.Игнорирани од владата, земјоделците се револтирани поради ниската цена на пиперките и доматите. -Ја губиме надежта дека […]

Вести

Откупот стопиран, игнорирани од владата земјоделците револтирани поради ниската цена на пиперките, доматите и краставиците

Струмичкото поле преполно со домати, краставици и висококвалитетни пиперки, но без реална откупна цена.Игнорирани од владата на СДСМ, земјоделците се револтирани поради ниската цена на пиперките и доматите. -Ја губиме […]

Вести

Завршува откупот на тутунот, просечната цена 196 денари

Завршува откупот на тутунот во државава. Досега се преземени преку 21.000 тони со просечна цена од 196 денари за килограм, информира Сојузот на тутунските здруженија на Македонија.Претседателот на Сојузот Данчо […]

Вести

Просечната цена 192 денари, oткупени повеќе од 14.500 тони тутун

Вкупно 14.588 тони тутун од годинашната реколта се откупени до денеска, а просечната цена е 192,08 денари по килограм, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ).Деветте компании за месец и половина […]