Ознака: ојо

Вести

Обвинение за Вело Марковски член на Извршниот на Мицковски, од страна на ОЈО за незаконски ископ и шверц на артефакти

Обвинение за Вело Марковски член на Извршниот на Мицковски, од страна на ОЈО за незаконски ископ и шверц на артефакти!! Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција поднесе два обвинителни […]

Вести

Ахмети на распит во ОЈО

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска треба да се јави на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција. Ахмети треба да исказ во врска со предметот „Попис“, потврдуваат  […]

Вести

Боки 13 денес ќе даде изјава пред ОЈО: Што може да открие осудениот во „Рекет“?

Изборите минаа, сега ќе може да се слушне вистината на Боки 13 за највисокото раководство на СДСМ. Откако стартот на судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ од први беше одложено за […]

Вести

Обвинителство побара притвор за Емил Јакимовски

Еве ги најновите информации во врска со случајот на Емил Јакимовски познат и како Гусарот… Основното јавно обвинителство бара да му се определи мерка притвор на осомничениот Емил Јакимовски, кој […]

Вести

Русковска го демантираше Боки 13ка

Ниту кажал нешто, ниту нешто понудил Боки Тредичи на Вилма во својот исказ. Обвинителката, Вилма Русковска која ги води двата случаи „Рекет“ и „Меѓународен сојуз“, во кои првообвинет е Бојан Јовановски […]

Црна хроника

ОЈО отвори истрага за дадилката која тепаше дете

Основното јавно обвинителство Скопје отвори истражна постапка против едно лице за кривично дело – запуштање и малтретирање на дете од чл.201 ст.1 од Кривичниот законик. -Осомничената на 21 ноември, во […]

Македонија

Распитот заврши: Јанева не чувствува вина за “Рекет“, ама знае каде завршиле парите

По речиси цели 5 часа заврши распитот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, каде даваше исказ за истрагата во предметот “Рекет“. […]