Ознака: Париз

Вести

Париз: Забрането собирање на повеќе од 10 луѓе, задолжително е носење маска

Во Париз е забрането е да се собираат повеќе од 10 лица ако не можат да се почитуваат епидемиолошките мерки, соопшти париската полиција. Задолжителното носење заштитна маска, кое веќе е […]

Живот

Армани ги преместува работните простории од Париз во Милано

Светски познатиот моден креатор Џорџо Армани одлучи работните простории на својата куќа на високата мода во Париз да ги премести во Милано, Италија. Седиштето на модната куќа е во француската […]

Вести

Жестоки протести против карантинот избувнаа во Париз

Жестоки протести против карантинот избувнаа во Париз. Немири избувнаа во Париз поради гневот од „жестокиот третман применет од полицијата кон етничките малцинства за време на затворањето поради коронавирусот. Полицијата употребила […]

Вести

„Слетавме од Париз, а никој на скопскиот аеродром не нѐ извести дека е потребна самоизолација“

Голем број на патници кои транзитираат на скопскиот аеродром реагираат дека не им се даваат препораки во однос на тоа дали треба да бидат во самоизолација Таков е случајот со […]

Сцена

Познатиот српски пејач на денот на вљубените ја запроси својата девојка- за оваа глетка сонува речиси секоја девојка

Популарниот српски рапер Цоби сподели фотографии со своите фанови како и видео снимка која буквално ги разнежни фановите поради тоа што тој го направи на денот на вљубените. Имено тој […]

Спорт

Вака Ѓоковиќ го прослави освојувањето на трофејот во Париз

Најдобриот светски тенисер, Србинот Новак Ѓоковиќ по пети пат во кариерата го освои трофејот од престижниот Мастерс турнир во Париз.  Пред него е само Надал со освоени 35 титули на Мастерс […]

Свет

Со нож убиени четворица полицајци во полициската станица во Париз

Напаѓач вооружен со нож влетал во полициска станица во центарот на Париз, во близина на катедралата “Нотр Дам“ и убил четворица полицајци. Според првичните информации напаѓачот е убиен, а мотивите за […]

Дестинации

Погледнете како изгледа највеселата улица во Париз

После Ленс, Питсбург, Бордо, Агеда, и Париз доби своја магична улица насловена како „Небо од чадори“. Се работи за уметничка инсталација на португалската уметница Патриција Куња, која од 2011 година […]

Вести

Една добра вест во огромната трагедија: Сите уметнички дела се спасени, Круната од трње, светите реликвии

Свештеник од катедралата Нотр Дам тврди дека сите скапоцени артефакти и уметнички дела се спасени од историската зграда. Николас Делесал на Твитер напиша: „Добра вест: сите уметнички дела се спасени. […]