Ознака: ПАСОШ

Вести

Македонци заглавени низ цел свет не можат да извадат документи – амбасадите креваат рамења

Бројката на македонци кои се заглавени низ лавиринтот за македонски документи е не позната. Тие заради корона кризата не можат да извадат документи преку македонските амбасади, доколку дојдат во Македонија […]

Вести

Бугарија во 1953 година на Баба Ванѓа и издала пасош на кој што е заведена како Македонка

ЕВЕ ГО ПАСОШОТ НА БАБА ВАНЃА. БУГАРИТЕ ЈА ЗАЧУВАЛЕ НЕЈЗИНАТА МАКЕДОНСКА НАЦИОНАЛНОСТ, се вели во објавениот Фејсбук статус на страницата „Македонска Дијаспора“. Инаку, Баба Ванѓа е родена на 3 октомври […]

Вести

Истечените пасоши и возачки дозволи ќе важат до 31 јули, извести МВР

Истечените пасоши и возачки дозволи ќе важат до 31 јули, извести МВР Граѓаните кои имаат пасоши и возачки дозволи со истечен рок во време на вонредната состојба нема потреба сега […]

Издвојуваме

Цуцуловски: Чиј е пасошот што јас го платив?

Цуцуловски: Чиј е пасошот што јас го платив? СОПСТВЕНОСТ НА…? Денес го подигнав мојот нов пасош. На насловната страница, фино лепо, убаво пишува „Република Македонија.“ Го отворам. Гледам и на […]

Вести

Нема нови закажувања за пасоши до надминување на проблемот

Се разбира ако имате мака, ќе си ја имате и понатака!! Системот за закажување термин за патна исправа ќе биде ставен надвор од функција до изнаоѓање на решение за надминување […]

Бавча Избор на уредникот

Ден по Брегзит: 100 000 Британци аплицирале за македонски пасош

Македонската амбасада во Лондон, денес соопшти дека само во првите 24 часа после официјалното излегување на Велика Британија од ЕУ, добиле 100 000 барања за државјанство од Британци што не […]

Занимливости

Јапонија е прва, Македонија – 47-ма: Најмоќни пасоши за 2020-та и колку земји може да посетиме без виза?

Без разлика дали сакаме да го прифатиме ова или не, но нашите пасоши се спроводници до остатокот од светот. Тука играат многу фактори, некој е привилегиран што поседува одреден вид […]

Балкан

Државјанство и пасош за сите Албанци, одлучи албанската Влада

Албанската Влада на последната седница, го усвои Предлог-законот „За државјанство“, кој содржи неколку суштински измени, како што е членот 6 каде се предвидува „Стекнувањето на државјанство врз основа на потекло“. […]