Ознака: Петровден

Живот

Утре е Петровден, задутре Павловден: Ова никако не смее да ви се случи на тој ден

Утре е Петровден, а во петок Павловден, со кој се поврзани многу обичаи. Собор на 12 Апостоли – Павловден. Бидејќи претходниот ден, иако е посветен на двајцата славни Господови апостоли, […]

Вести

Следната недела ни доаѓаат два големи празника- ако на тој ден ве полази овој инсект никогаш нема да оздравете!

Идната недела ни доаѓаат два големи православни празника, Петровден и Павловден кои се слават на 12 и 13 јули. На Петровден именден слават тие што го носат името Павле, Пајо, […]

Занимливости

Утре се празнува Петровден, еве што треба да сторите!

Петровден- православен празник што се одбележува секоја година на 12 јули. Празникот е посветен на Апостол Петар. Сe смета за еден од најголемите празници по Велигден.Еден од најзначајните настани на […]