Ознака: печурки

Живот

Ако јадете печурки секој ден, ризикот од рак се намалува за 64 отсто

Печурките се една од најхранливите намирници и претставуваат превенција од многу боести, па дури и од малигни. Ефектот ќе биде уште поголем ако ги консумирате во комбинација со шолја зелен […]

Кулинарство

Тестенини со печурки – брзи и вкусни

Вкусни тестенини со печурки… СОСТОЈКИ:400 гр макарони300 гр печурки1/2 главица кромидмагдонос50 гр маст1 јајцесолбиберкоцка за супа НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Макароните згответе ги во солена вода и исцедете ги. Печурките исечкајте […]

Кулинарство

Полнети печурки со 2 вида на кашкавал

Потребни состојки: 300 гр свежи печурки-шампињони за полнење 100 гр горгонзола 50 гр рендан млечен кашкавал-ајдамер 1 голема лажица пармезан неколку свежи листови босилек по потреба путер исецкан на мали […]

Кулинарство

Одлична идеја за фина вечера: Пита со аспарагус, печурки и зеленчук

Аспарагусот е добар за јадење затоа што помага да се исфрли вишокот течност од организмот, а влакната со кои е богат се одлични за стимулирање на варењето на храната. Покрај […]