Ознака: печурки

Живот

Ако јадете печурки секој ден, ризикот од рак се намалува за 64 отсто

Печурките се една од најхранливите намирници и претставуваат превенција од многу боести, па дури и од малигни. Ефектот ќе биде уште поголем ако ги консумирате во комбинација со шолја зелен […]

Кулинарство

Крем супа од печурки

Вкусната крем супа од свежи печурки, во комбинација со препечен леб е одличен избор за топло предјадење. Крем супа од печурки Потребни состојки: 150 грама исечкани шитаке печурки 100 грама […]

Живот

Печурките го забавуваат стареењето

Научници од Универзитетот на Пенсилванија во САД, сметаат дека печурките од видот Болетус едулис може да го намалат стареењето на човековиот организам, поради мноштвото антиоксиданти кои овие плодови ги содржат. […]