Ознака: пица

Кулинарство

Пица од бајат леб

Состојки 10тина кришки бајат леб 1/2 чаша вода 5-6 лажици маслиново масло малку сол зарје по желба Едноставно, брзо и корисно. Или искористете го стариот леб или дајте го на […]

Кулинарство

Пица со ‘тесто’ од карфиол ви помага да изгубите вишок килограми

Имате желба да јадете пица, но обрнувате внимание на внесот на калории и хранливата вредност на храната? Нема проблем! Решението е здрава и вкусна верзија во која наместо тесто користите […]

Кулинарство

Не сте пробале ваква пица: Сочна и вкусна, без дамка брашно, а основата особено ќе ве воодушеви!

Кога ќе ги прашате љубителите на тестото што најмногу сакаат, во повеќето случаи одговорот ќе биде пицата. Но, оние кои се грижат за линијата или сакаат да ослабат, најмногу ќе […]

Кулинарство

Подгответе превкусна пица без квасец во тава – рецепт кој Италијанците го кријат од цел свет

Дали некогаш сте слушнале дека постои пица која што се подготвува во тава? Овој необичен рецепт традиционално се подготвува во регионот Кјанти. Ви го откриваме рецептот за брза подготовка на […]

Живот

Пицата во 18 век била храна за сиромашни, а потоа дошло до пресврт

Иако никој не може со сигурност да каже кога е направена точно пицата, се верува дека првата е направена на Медитеранот, каде што многу народи како Грци, Римјани и Феничани […]