Ознака: пица

Кулинарство

Пица со месо

Пицата е омилено јадење на многу генерации. На забави со семејството и пријателите, на прослави и родендени, таа е секогаш присутна. Постојат многу различни начини на нејзина подготовка, а од […]

Живот

Науката открива дека пицата игра важна улога во квалитетот на спермата

Машката неплодност е во пораст и е причина за 50% од случаите во кои паровите не може да имаат деца. Колку подолго мажите чекаат за да основаат семејство, толку повеќе […]

Кулинарство

Рецепт за сочна пица кој би го налутил секој вистински Италијанец

Обожувате италијанска кујна? Тогаш пица со киви е нешто што мора да го пробате! Постојат илјадници видови пици и секој од нив е исклучително јадење кое сите сакаат да го […]

Занимливости

Пицата во 18-от век била храна за сиромашните, а потоа се случил важен пресврт

Вака изгледало настанувањето на пицата… Иако никој со сигурност не може да тврди кога настанала пицата, се верува дека првата настанала на подрачјето на Медитеранот каде што многу од народите, […]

Останати спортови

На Рикиардо пицата му помогнала за да победи во Италија

Пилотот на тимот на Рено, Даниел Рикиардо, зборувајќи за Гран при на Италија, рече дека пицата му помогна да го заземе четвртото место. – Од деновите на Канада, немавме таква […]

Нега и убавина

Еве како може да јадете пица и чоколадо, а истовремено да слабеете

Поголемиот дел од луѓето мислат дека губењето килограми подразбира одрекување од чоколадо и пица, но дали оваа констатација е точна во целост? Фитнес експертот и нутриционист Грим Томлинсон вели дека […]