Ознака: пица

Живот

Пицата во 18 век била храна за сиромашни, а потоа дошло до пресврт

Иако никој не може со сигурност да каже кога е направена точно пицата, се верува дека првата е направена на Медитеранот, каде што многу народи како Грци, Римјани и Феничани […]

Занимливости

За многумина е незамисливо, но нејзиниот готвач вели дека ова јадење кралицата Елизабета никогаш не го пробала…

Ова се помалку познати факти за британското кралско семејство – поточно за кралицата Елизабета II. Никој не би помислил на тоа, но постои едно јадење кое што кралицата Елизабета никогаш […]

Кулинарство

Совршена летна пица со моцарела, босилек и пченка

Доколку сакате да испробате нешто ново и интересно, поедноставнета верзија на пица со помалку тешки состојки за летниот период, го имаме вистинскиот рецепт за вас. Тенко, крцкаво тесто, многу доматен […]

Кулинарство

Вкусни и топли сендвичи: Рецепт за корнети од тесто за пица

Со корнетите од тесто за пица можете да експериментирате како што сакате. Ладните корнети се сервираат со салати, како што се салатите со моркови и павлака или пак со колбаси. […]

Кулинарство

Вкусни и топли сендвичи: Рецепт за корнети од тесто за пица

Со корнетите од тесто за пица можете да експериментирате како што сакате. Ладните корнети се сервираат со салати, како што се салатите со моркови и павлака или пак со колбаси. […]

Занимливости

По два месеци, мирисот на пицата повторно низ улиците во Неапол – продадени 60.000 пици

По два месеци минати во карантин поради коронавирусот, пицериите во Неапол, родното место на пицата, повторно се отворени. Додека на пицериите во Рим и другите градови им било дозволено да […]